Vojáci si připomněli justiční vraždu generála Heliodora Píky před budovou generálního štábu

Od justiční vraždy generála Heliodora Píky letos uplynulo 72 let. Významného českého legionáře a velitele jednotek ve druhé světové válce si česká armáda připomíná každý rok.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Před budou generálního štábu vojáci a další hosté vzpomínali na generála Heliodora Píku, kterého nechal komunistický režim popravit v plzeňské věznici Na Borech 21. června 1949 po vykonstruovaném procesu. Je jedním ze symbolů toho, jak režim dokázal zpacifikovat osobnosti, které by pro něho mohly být nebezpečné. Význam generála, který byl velkým českým vlastencem, si veřejnost začala připomínat až po roce 1989.

Nebyl jediný postižený voják

Náměstek ministra obrany Lukáš Klučka při vzpomínkovém obřadu připomněl, že generál Píka nebyl jediným vojákem, kterého komunisté zabili. Na popravišti skončilo celkem 27 důstojníků. Další z nich pak putovali do pracovních táborů a věznic. Často se jednalo o vojáky, kteří se vyznamenali v bojích s nacisty. Mnoho důstojníků bylo donuceno z armády odejít.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Nespravedlnost vraždy Heliodora Píky se prokázala již v roce 1968, kdy byl zproštěn vykonstruovaných obvinění z konce čtyřicátých let. Opravdové rehabilitace se dočkal až po roce 1989. V současné době jeho jméno nese 53. pluk průzkumu a elektronického boje. Prezident Václav Havel generálu Píkovi v roce 1991 udělil in memoriam Řád Milana Rastislava Štefánika za mimořádné zásluhy v boji za osvobození vlasti v době druhé světové války. Pamětní desku má na budově generálního štábu.

Legionář a velitel

Heliodor Píka se narodil 3. července 1897. Za první světové války byl na ruské frontě zajat a přihlásil se do československých legií. Byl poslán na západní frontu do Francie, kde sloužil ve zdravotní službě. Stal se poručíkem se zaměřením na boj s otravnými plyny. Za statečnost v předních liniích byl opakovaně vyznamenán. Po návratu do vlasti zůstal v armádě, po obzazení Československa nacisty uprchl do Anglie.

iZdroj fotografie: Public domain

S Ludvíkem Svobodou později začal v Sovětském svazu budovat československou jednotku. Opakovaně se snažil zabránit zpolitizování jednotky a varoval exilovou vládu před komunisty. Po válce byl povýšen na generála. Po únorovém převratu byl odeslán na zdravotní dovolenou a krátce poté zatčen. Byl posléze obviněn ze špionáže ve prospěch Velké Británie a po vykonstruovaném procesu oběšen.

Zdroj: MOČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články