Wagnerovci mají na Ukrajině vysoké ztráty. Odstřelovač dostal i známého žoldáka přezdívaného Kat

Rusko žoldnéřské skupiny využívá již několik let. Účastnily se různých konfliktů ve světě a jsou viněny z mnoha zločinů. Nyní jsou převážně na Ukrajině.

i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Velké ztráty, se kterými se podle dostupných zpráv potýkají ruské ozbrojené síly, se údajně nevyhýbají ani elitním žoldákům z takzvané Wagnerovy skupiny. Ta je označována za soukromou armádu prezidenta Vladimira Putina. Bývala nasazována na různých horkých místech planety jako neoficiální pěst Kremlu. Nyní mnozí z žoldáků byli staženi na Ukrajinu, aby pomohli armádě ve válce. Musí stejně jako ona čelit mnoha útokům.

Kata měl na průzkumu dostat sniper

Asi nejznámější obětí z jejich řad je 44letý žoldnéř Vladimir Andonov. Mnohá média jej kvůli brutalitě, které se údajně dopouštěl, přezdívala Kat. Mezi žoldnéři byl známý jako Vaha, případně jako dobrovolník z Burjatska, odkud pocházel. Právě odtud se dostaly ven informace o jeho smrti, protože sem byl převezen na pohřeb. Zahynout měl na začátku června poblíž Charkova při noční průzkumné akci. Dostal se spolu s dalším kolegou údajně na mušku ukrajinského odstřelovače.

Ten se tak mohl pomstít za krutosti, které má dle všeho žoldnéř na svědomí. V roce 2014 působil jako dobrovolník mezi bojovníky na Donbase a účastnil se i bojů o město Logvinovo. V něm pak bylo popraveno několik ukrajinských válečných zajatců. Právě Andonov měl později potvrdit, že byli zabiti a on se měl na jejich smrti podílet. Od té doby o něm nebylo několik let slyšet. Údajně se účastnil operací v Libyi a Sýrii. Jeden z Libyjců tvrdí, že zde měl zastřelit jeho rodinu.

Ukrajinského prezidenta žoldnéři nedostali

I v Sýrii či afrických zemích byli Wagnerovci obviňováni z různých zločinů. Nejčastěji se mluví o zabíjení zajatců, znásilňování, případně krutostech na civilistech. Wagnerovci měli být nasazeni ještě před útokem na Ukrajinu do Kyjeva, aby se pokusili zabít ukrajinského prezidenta Zelenského. V tom jim ukrajinské bezpečnostní síly zabránily. V posledních týdnech naopak mají působit na frontě, kde se však stejně jako jiné jednotky potýkají se ztrátami. Mnozí kvůli bojům měli být staženi ze zahraničních misí.

Ukrajincům se dle všeho nedaří žoldnéře zabíjet jen v přímých bojích, ale zaměřují se na ně i mimo frontu. Zaútočili na budovu na fotbalovém stadionu ve městě Kadijivka, kterou Wagnerovci používali jako svoji základnu. Útok, z něhož se objevily záběry i na sociálních sítích, údajně zabil 22 žoldnéřů. Měl ho přežít jen jediný bojovník.

Skupina oficiálně existuje od roku 2014. Jejím majitelem má být ruský oligarcha Jevgenij Prigožin, jenž je blízkým přítelem Vladimira Putina. Proto se obecně předpokládá, že o jednotce rozhoduje on. Jejími členy jsou většinou bývalí ruští vojáci, často ze speciálních jednotek a s bojovými zkušenostmi. V současnosti by pravděpodobně mohla být jednotka tvořena až 8 000 bojovníků.

Jak se díváte na používání žoldnéřských jednotek v různých konfliktech?

Zdroj: BusinessInsider, SkyNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články