Zlatá pětice amerických zbraní, na které USA vsadily v Afghánistánu. Ani vyspělé zbrojení jim výhru nepřineslo

Válku proti Tálibánu a dalším radikálům Američané vedli i za použití vyspělých leteckých zbraní. Pomáhali jimi i poražené armádě po odchodu.

i Zdroj fotografie: Uživatel DVIDSHUB / Creative Commons / CC BY
                   

Nepovedený odchod americké armády a posléze rychlý pád země do rukou Tálibánu zanechá kaňku v americké vojenské historii. Vždyť Američané v uniformách působili v této zemi dlouhých 20 let a 2500 jich padlo. Během této doby nasadili i řadu zajímavých leteckých zbraní, které jim v boji ve špatně přístupné zemi pomáhaly. Vlastně mnohými i po odchodu pomáhali afghánské armádě, která i přes tuto podporu na boj rezignovala. Tohle je pětice z nich.

Bombardér B-52

Slavný americký strategický bombardér je vlastně dědeček, ale u amerického letectva bude sloužit ještě řadu let. Vstoupil do služby v roce 1955, nejstarší letoun nad Afghánistánem pocházel z roku 1962. Má řadu předností, proto si ho letectvo tak považuje. Dokáže nést více než 27 tun pum, raket nebo další munice. V Afghánistánu často nosil pumy typu JDMA, které posádka dokázala svrhnout na cíl s velkou přesností. Letoun byl nasazen i v posledních dnech na pomoc afghánské armádě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Střílející AC-130

Upravený transportní letoun C-130 Hercules na stroj nazývající se letoun palebné podpory. Nemá na palubě až na výjimky žádné pumy, ale pozemní zbraně. Z nich střílí, když krouží nad cílem. První z nich ke kanon typu Gatling, který slouží proti pěchotě nebo lehkým cílům. Druhou zbraní je dělo ráže 40 milimetrů. Poslední je houfnice ráže 105 milimetrů. Nejnovější verze mohou nést i pumy nebo rakety Hellfire.

iZdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain

Dron Predátor

Tento známý dron MQ-1 Predátor začal v amerických ozbrojených silách sloužit v roce 1996. Původně se jednalo jen o průzkumný dron, který dodával informace v přímém přenosu. Později se ale povedlo na něj umístit dvojici raket Hellfire a stal se velmi efektivní zbraní. Často sloužil i k likvidaci velitelů teroristických skupin nebo automobilů. V roce 2018 odešel do výslužby, ale nahradil ho z něho vyvinutý dron MQ-9 Reaper.

iZdroj fotografie: Unsplash

Průzkumník Global Hawk

Obří dron RQ-4 Global Hawk slouží k průzkumu. Má velkou výdrž a dokáže se vznášet nad cílovou oblastí až 30 hodin. Je vybaven radarem a řadou kamer, které dokáží zabírat celé bojiště nebo jednotlivé cíle. Díky těmto informacím američtí vojáci znali přesné pozice svých nepřátel, jejich počty i přesuny. Je vybaven i systémem detekce přilétajících střel, rušičkou a klamným cílem. Toto vybavení ale nebylo v Afghánistánu zapotřebí.

iZdroj fotografie: Unsplash

Řídící středisko Joint STARS

Letoun E-8 Joint STARS je upravený civilní letoun Boeing 707-300. Rozpoznatelný je díky speciální bouli pod trupem v přední části letounu. V ní je umístěna řada senzorů, které dokáží mít přehled nad rozsáhlou oblastí. Dokáže detekovat vozidla ve vzdálenosti přes 200 kilometrů. Uvnitř letadla je 18 vyškolených operátorů, kteří umí získané údaje vyhodnocovat. Informace se dají jednoduše zpětně přehrávat a ozbrojeným silám to dává neuvěřitelný přehled o bojišti a činnosti nepřítele.

iZdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain

Zdroj: Popsci

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články