Záložáci mají nové posily: Vyškovský základní kurz dokončila další stovka nováčků

Nepříznivé počasí a obtížný výcvik. Šest náročných týdnů základní vojenské přípravy úspěšně absolvovala bezmála stovka mužů a žen.

i Zdroj fotografie: Vojenská akademie Vyškov
                   

Na začátku listopadu nastoupila do centra základní přípravy Velitelství výcviku; Vojenské akademie další skupina nováčků aktivní zálohy a také zájemci o dobrovolné vojenské cvičení. Společně se zúčastnili šestitýdenního základního vojenského výcviku. Výcvik se podařilo dokončit bezmála stovce záložníků a dobrovolníků a to včetně dvou desítek žen. Počasí účastník zrovna nepřálo a tradiční předávání pamětních listů doprovodila bohatá sněhová nadílka.

Kurz základní přípravy

Vševojenská základní příprava má za cíl naučit záložníky a dobrovolníky základní práva a povinnosti vojáka. Náročný výcvik slouží ke zvládnutí základní činnosti potřebné k přežití na bojišti, dovednosti využité v boji a obsluhu a střelbu z pistole. Prověřují se také psychické, fyzické a morální předpoklady pro výkon vojáka. Kurzu se standardně účastní lidé různých profesí, letos byste mohli narazit například na velitele směny Legiovlaku či psychiatra.

iZdroj fotografie: Vojenská akademie Vyškov

I přes nepříznivé počasí museli zdolávat například náročnou překážkovou dráhu či přesuny zraněných na nosítkách. Kurz byl zakončen závěrečným komplexním polním výcvikem, kdy se účastníci museli vypořádat také s nástupem zimy v podobě intenzivního sněžení, které přispělo ke zvýšení náročnosti už tak obtížného zakončovacího procesu, při kterém instruktoři kladou vysoké nároky na muže i ženy. Za své snažení si úspěšní absolventi, a nyní už také vojáci, převzali pamětní listy.   

Covidová opatření mění průběh kurzu

Standardní délka kurzu základní přípravy činí 11 dní nepřetržitého výcviku, 3 dny volna, druhý 11ti denní blok výcviku a nakonec 7 dní volna. Celkově tedy zájemce absolvuje 22 výcvikových dnů. V období protiepidemiologických opatření však kurz probíhá 26 dní, a to bez možnosti opuštění posádky. Dny volna si mohou účastníci vybrat po ukončení kurzu. Samotná organizace kurzu se taktéž podřizuje epidemiologické situaci, nechyběly tak rukavice, respirátory a povinné PCR testy při vstupu.

iZdroj fotografie: Vojenská akademie Vyškov

Listopadové cvičení je posledním výcvikovým kurzem tohoto roku. Další nováčci nastoupí na začátku února a je možné, že při nástupu do kurzu budou muset před samotným zahájením výcviku absolvovat pětidenní karanténu. Online kurzy pro záložníky a dobrovolníky, které probíhaly v tomto i v minulém roce ovšem zatím na stole nejsou. Kurzy by tak měly i v budoucnu pokračovat prezenčně.

Jaké další změny podle Vás přinese v budoucnu Covid-19 do základního výcviku?

Zdroj: Armáda ČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články