Čím se liší Taliban a ISIS? 4 zásadní rozdíly, o kterých vás média neinformují

Přestože mnoho lidí nezná rozdíl mezi jednotlivými extremistickými skupinami, jejich chování může být v určitých věcech naprosto jiné. Rozdíl je v několika věcech.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Řada extremistických islámských skupin oslavovala dobytí Afghánistánu Talibanem a jeho znovuzavedení. Přestože někteří lidí vidí tyto teroristické skupiny stejně, všechny mají jiný způsob fungování. ISIS prohlásila, že Taliban je pouze loutkou USA a Afghánistán jim byl nachystán na stříbrném podnose. Na sociálních sítích se strhla brutální bitva mezi Talibanem a místní skupinou ISIS, které si neodpustili drsné reakce. Pro obě tyto skupiny v současné době nastává jeden hlavní cíl – bojovat proti sobě.

Největší rozdíl je v přístupu k ženám

Hlavní rozdíl mezi Talibanem a ISIS je v jejich metodách a ideologiích, jak vymáhat práva šaría. Oba mají různé způsoby jak zacházet se ženami. Zatímco ISIS chce pouze jejich sexualizaci a otroctví, Taliban bude podle jeho dlouholetého mluvčího ctít práva žen v rámci norem islámského práva. Taliban navíc podle agentura AP povzbuzuje ženy, aby se vrátili do práce. Následně dívkám umožnil návrat do školy, kde na ně u dveří čekaly islámské šátky pro zahalení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rozdílné trestání zločinů

Obě dvě skupiny, jak ISIS, tak Taliban, jsou známé svou extrémní variací sunnitského islámu a usilují o násilné vedení diktátorským režimem podle přísného práva (šaría). Rozdíl mezi nimi tvoří prosazování tohoto práva. Taliban si vyhrazuje právo na určité fyzické tresty v případě vážné krádeže (useknutí ruky). U ISIS jsou však tyto tresty naprosto běžné a nemusí k nim být obzvláště závažný důvod. Ukazují tak veřejnosti, že se rozkazy musí plnit v každém případě.

Taliban přistoupí na vyjednávání

ISIS vznikl v roce 2015 a začal rekrutovat uprchlíky Talibanu. V provincii Khorosan v Afghánistánu pak založili Islámský stát a vznikla občanská válka mezi teroristickými skupinami. Vůdce Talibanu Mullah požádal svého rivala Abú Bakra, aby přestal přijímat jeho bývalé členy. Zároveň také doufal, že by se obě skupiny mohly sjednotit pod společným vedením Talibanu. K tomuto kroku však kvůli jejich rozdílným názorům nedošlo. Násilí se v roce 2017 vyhrotilo ve válku, a až roce 2020 byla Talibanem podepsána mírová smlouva.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rozdílné vztahy s veřejností

ISIS má jasný cíl, kterým je prosazování práva šaría, a to bez ohledu na náklady. Na letišti v Kábulu byl za tímto účelem spáchán útok, který si vyžádal život více než 100 lidí, včetně 13 amerických vojáků. Jen v letošním roce došlo k několika útokům v Afghánistánu, a to není konec. Přestože byly některé extremistické skupiny, jako například Al Kajda umírněny, nebyly stále zcela zničeny. V současné době mají na rozdíl od Talibanu ostatní džihádistické skupiny oporu. Taliban chce i přes to vyhrát a ukončit boje.

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články