Ve věku 96 let zemřel český válečný veterán z druhé světové války a letec RAF Tomáš Lom

Zemřel Tomáš Lom. Válečný veterán a letec, příslušník britského královského letectva. Soustrast vyjádřil i ministr obrany Lubomír Metnar.

i Zdroj fotografie: Jindřich Nosek / Wikimedia Commons / CC BY-SA
                   

Tento válečný veterán zemřel v úctyhodném věku 96 let, 23. června v dopoledních hodinách. Byl příslušníkem britského královského letectva spolu s dalšími Čechy a Slováky. Svou soustrast vyjádřil na sociálních sítích i ministr obrany ČR Lubomír Metnar (za ANO). Poslanci pak ve středu na schůzi uctili jeho památku minutou ticha. 

Obdivuhodný život Tomáše Loma

Tomáš Lom se narodil 1. srna 1924 jako Tomáš Löwenstein do židovské rodiny v Praze. Jeho otcem byl lékař Arnold Löwenstein a maminka byla Elfrida Brillová. Matka rok po jeho narození zemřela. Maturitní zkoušku skládal v Anglii, kam jeho rodina emigrovala před německou okupací. Tam také vystudoval přírodovědeckou fakultu na univerzitě v Glasgow.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Následně v roce 1942 vstoupil do armády. Začínal u pozemního vojska, ale v roce 1944 absolvoval výcvik radiooperátorů a palubních střelců.  V zápětí nastoupil jako radista u 311. československé bombardovací perutě RAF pod kapitána Hořejšího. Později byl převelen k 111. OTU Nassau na Bahamách, kde měl za úkol školit nováčky-radisty. Tam byl aż do konce války. 

Návrat Tomáše Loma do Čech 

Po konci války se vrátil zpátky do Prahy, kde vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. Vstoupil do KSČ, díky čemuž mohl dostudovat. Po zbytek života pak pracoval pro Výzkumný ústav vakuové elektrotechniky v rámci podniku Tesla. Při prověrkách po okupaci byl z KSČ vyloučen.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Oslovila ho v roce 1955 StB, aby donášel na své kolegy. On sice jejich žádost neodmítl, ale donášel čistě odborné informace, které byly pro Státní bezpečnost bezcenné. Na základě toho pak Státní bezpečnost spolupráci s ním po několika měsících sama ukončila. V Tesla VUVET pracoval až do svého důchodu.

Zdroj: MOČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články