Ukrajinci vůbec poprvé za celou válku zničili odpalovací vozidlo S-400: systém patří k nejvyspělejším na světě, ale na HIMARS nemá

Ačkoliv má být systém protivzdušné obrany S-400 mimořádně vyspělý, zdaleka nezvládá tolik, jak Rusko tvrdilo. Ve světě navíc existuje i mnohem lepší systém.

Odpalovací vozidlo systému S-400 i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Od roku 2007 se Rusko chlubilo, že má zřejmě nejvyspělejší systém protivzdušné obrany na světě, a sice S-400. Velice rádo ho ukazovalo a tvrdilo o něm, že je v podstatě nepřekonatelný, a dokonce ho úspěšně vyvezlo do Číny, Indie, Běloruska nebo Turecka. Zkušenosti z bojů na Ukrajině nicméně ukazují, že až tak bezchybný není. Vojákům napadené země se podařilo zničit například odpalovací vozidlo systému S-400, a dříve i další součásti.

Zničené odpalovací vozidlo S-400 daleko od fronty

Jde o vůbec první potvrzené zničení tohoto odpalovacího vozidla označovaného jako 5P85SM2-01. Ukrajinským vojákům se ho podařilo dle všeho zasáhnout již v listopadu 2022 v oblasti Záporoží mezi Tokmakem a Berdjanskem, tedy asi 60 kilometrů od fronty. Nikdo ale neví jak, protože vozidlo nebylo ve statické pozici, což jeho zaměření systémem HIMARS značně znesnadňuje. Původně se odborníci domnívali, že jde o vozidlo staršího systému S-300, ale v lednu 2023 jej podle fotografií identifikovali jako část systému S-400.

Rusko se o tato odpalovací vozidla evidentně obává a nasazuje je až desítky kilometrů od frontové linie, blíže používá starší S-300, jejichž případná ztráta nebolí tolik. Ukrajina má sice střely AGM-88 HARM na boj s protivzdušnou obranou s relativně dlouhým doletem, ale tyto střely se zaměřují na radary, nikoli na odpalovací vozidla, která bývají často vzdálená mnoho kilometrů od radaru. Mnohé typy radarů S-300 jsou navíc kompatibilní s S-400.

Systémy S-300 pocházejí již z konce 70. let 20. století, a ačkoliv je Sovětský svaz (a posléze Rusko) postupně modernizoval i za pomoci některých komponent nebo střel z S-400, tak nevyhnutelně zastarávají. Starší typy střel ze systému S-300 dnes Rusko používá hlavně k odstřelování ukrajinských pozemních cílů. Nejsou sice moc přesné a často zasahují civilisty, ale v zásobách jich má velké množství. Nové typy střel systému S-400 odpalované z delší vzdálenosti od místa bojů zůstávají jako protivzdušná obrana.

Systém S-400 zvládá i balistické rakety

Do systému protivzdušné obrany S-400 má Rusko k dispozici hned 5 základních typů střel s různou velikostí, dosahem a typem navádění. Třeba střely 40N6E mají dosah až 400 kilometrů do dálky, 48N6E3 pak až 60 kilometrů do výšky, a jiné typy jsou určeny třeba proti vysoce manévrovatelným cílům, i když proti střelám z HIMARS se systém ukázal jako bezmocný. Jeho výhodou je nejen široká škála střel proti různým typům cílů, ale i schopnost ničit balistické rakety až do výšky 60 kilometrů, což dokáže jen několik zbraní na světě.

Rusko ovšem zavedlo do výzbroje v roce 2021 ještě systém S-500, což měl být nástupce S-400, ačkoliv ve skutečnosti se oba systémy spíše doplňují. S-500 má dosah 600 kilometrů a je primárně stavěn jako protiraketový se schopností likvidovat balistické rakety s dosahem až 3 500 kilometrů. A nasazen může být i proti satelitům na nízké oběžné dráze. Rusko chce S-500 používat hlavně k této roli, i když zvládne i další, zatímco S-400 nasazuje spíše proti letadlům, dronům nebo řízeným střelám.

Jak mohli Ukrajinci zničit odpalovací vozidlo S-400?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články