12 důkazů o tom, že Vánoce mohou být vším, jen ne poklidným svátkem. Historie prozrazuje více, než je prezentováno

Kdo by byl řekl, že Vánoce můžou být i dobrodružstvím, zklamáním, nebezpečím, nebo dokonce pořádným „úletem“.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vánoce existují už přes dvě tisíciletí. A to je dost času na to, aby se se objevily vtipné tradice a dlouhé a podivné příběhy. Halucinující sob? Koledy ve vesmíru? Zakázané vánoční oslavy a večeře? Historie prozrazuje o období Vánoc mnohem více, než si někteří lidé uvědomují. Povídaček a příběhů přitom existuje celá řada.

Pár kilo během jednoho dne? Není problém

Technicky vzato můžete během dne přibrat na váze až dvě kila, aniž byste se nějak namáhali. Stačí si dát požitkářskou snídani, dopřávat si po celý den předkrmy, šunku pečenou na medu, máslovou bramborovou kaši, rohlíky, koláče a ještě něco vydatného a váha najednou roste. Koktejly přidávají ještě víc a o vaječném likéru ani nemluvě. Podle Associated British Foods sní průměrný člověk na Štědrý den jídlo s celkovou energetickou hodnotou i více než 7 000 kalorií.

Christmas table iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain

Stařík v červeném kabátě

Původně se Santa podobal světci, ale pak ho politický karikaturista jménem Thomas Nast nakreslil, aby získal podporu pro Unii. Santa se najednou stal mnohem veselejším a mnohem více americkým. Zhruba o tři desetiletí později se Coca-Cola rozhodla zintenzivnit svou vánoční reklamní hru a najala si umělce jménem Haddon Sundblom, aby navrhl tištěné reklamy s tématikou Santa Clause.

Santa Claus iZdroj fotografie: Santaonpicture / Creative Commons /CC BY SA

Nejoblíbenější období pro rozpad vztahu

Dva týdny před Vánocemi je nejčastější období pro rozchody párů a rozvody manželství. A další oblíbené období následuje hned pár týdnů po Valentýnu, stejně jako na jarní prázdniny. I když data Facebooku nedefinovala proč tomu tak je, lze s jistotou říci, že naše vztahová očekávání velice stoupají, stejně jako naše šance na zklamání. Na druhou stranu výzkumy ukázaly, že na Štědrý den je zase nejméně rozchodů.

Rozpad vztahu iZdroj fotografie: Uživatel MissLunareRose12 / Creative Commons / CC BY SA

Nejsou Vánoce jako Vánoce

Někteří křesťané se obávají, že slovo „X-Mass“ (v angličtině Vánoce) odstraňuje náboženský význam svátku, avšak rychlá lekce řečtiny by všechny měla zbavit obav. Písmeno X je podle řeckého pravopisu prvním písmenem slova „Christos“, neboli Kristus. To znamená, že ne každý, kdo slaví Vánoce, je křesťan. Svátek představuje teplo, štědrost a vděčnost.

Ježíš Kristus iZdroj fotografie: Jiří Sedláček / Creative Commons / CC BY SA

Jingle Bells jako první písnička ve vesmíru

Roku 1965, několik dní před Vánocemi, se astronauti Wally Schirra a Tom Stafford rozhodli napálit velitelství mise. Byli na palubě Gemini 6, když se ozvali se znepokojivou zprávou „Neidentifikovaný létající objekt cestoval ze severu na jih a vstoupil do zemské atmosféry. Vysílání bylo přerušeno zvukem rolniček na saních s melodií Jingle Bells“. Velitelství to moc nepobavilo, ale Santu jistě ano.

Jingle Bells iZdroj fotografie: John Morgan / Creative Commons / CC BY

Jmelí je afrodiziakum?

Druidové věřili, že jmelí je afrodiziakum. I když je to spíše mýtus než skutečnost, pokud vás někdo pozve na setkání pod jmelím, líbejte se opatrně. Zůstává otázkou, proč si lidé mysleli, že jmelí je tak povzbuzující, zvláště s ohledem na kořeny germánské verze „Poop on a twig“. To opravdu nepřidává na vánoční atmosféře.

jmelí iZdroj fotografie: Uživatel Enstropia / Creative Commons / CC BY SA

Píseň Jingle Bells byla napsána na Den díkůvzdání

Píseň Jingle Bells, kterou napsal James Lord Pierpont v roce 1857, byla původně napsána tak, aby byla odprezentována v nedělní škole během Dne díkůvzdání. Jmenovalo se to „One Horse Open Sleigh“ a vůbec v tom nehrály roli Vánoce ani Santa. Bylo to slavných místních závodech na saních.

Den díkůvzdání iZdroj fotografie: Tom Purves / Creative Commons / CC BY

Zdobení stromečku může být nebezpečné

Když zdobíte vánoční stromeček nebo rodinný dům na poslední chvíli, buďte opatrní. Požádejte pro jistotu někoho, aby vám podržel žebřík nebo jinak jistil vaši bezpečnost. Komise Consumer Product Safety provedla výzkum a zjistila, že zdobení stromečku a rodinného domu je poněkud riskantní. Každý rok se totiž při instalaci vánoční výzdoby zraní až 14 000 lidí. Taková událost by vám mohla svátky významně pokazit.

Zdobení stromečku iZdroj fotografie: Ernst Vikne / Creative Commons / CC BY SA

Vánoce byly zakázané

Puritáni, kteří se usadili v Bostonu, neměli Vánoce zrovna v lásce. V letech 1659-1681 byly Vánoce vlastně zákonem zakázány. Když někoho chytili při oslavách Vánoc, dostali nemalou pokutu. Ani o století později nebyly Vánoce tak oblíbené. Po americké revoluci roku 1789 Kongres dokonce uspořádal své první zasedání na téma Vánoce. Nějakou dobu to zůstalo nevyřešené. Až 28. června roku 1870 byly Vánoce povoleny.

Zakázané Vánoce iZdroj fotografie: Viggo Johansen / Public Domain

Santa Claus má vlastní adresu

Kam chodí dopisy Santovi? Kanaďané mají poměrně dobrou pověst v tom, že jsou dobrosrdeční a milí, a o Vánocích rozhodně dodržují vánoční tradice. Pracovníci kanadské pošty začali sami odpovídat na dopisy pro Santu, a nakonec mu dali vlastní oficiální adresu „Santa Claus, Severní pól, HO HO HO, Kanada“. I když bylo těžké držet krok, tamní program psaní dopisů Santovi dělá vše pro to, aby odpověděl na tolik dopisů, kolik jich přijde. Dopisy dokonce píšou „elfsky“.

Severní pól iZdroj fotografie: Thomas E. Canter / Creative Commons / CC BY SA

Létající sobi na drogách?

Učenec jménem R. Gordon Wasson si myslel, že létající sobi „létají“ na houbičkách. Sobi na Sibiři totiž konzumovali houby jménem Amanita Muscaria, což je údajně přivádělo k halucinacím a skákání. Věřil, že může existovat souvislost, ale existuje jen málo důkazů. Létající sob se přesto stal populárním příběhem, který dělal parťáka Santa Clausovi.

Létající sobi iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain

Vánoční dárek jako úniková cesta

Americká společnost Playing Card Company se spojila se spojeneckými zpravodajskými agenturami k ušlechtilé věci – pomoci spojeneckým válečným zajatcům dostat se do bezpečí. Vytvořili balíčky karet jako „vánoční dárky“, ale obyčejné karty to nebyly. Z některých se dal odlepit mokrý povrch, pod kterým byla mapa únikových cest. Balíčky map byly roky po skončení války přísně střeženy, ale pravděpodobně pomohly více než jednomu vězni dostat se na svobodu.

Karty s únikovou mapou iZdroj fotografie: Johann Bürgers / Creative Commons / CC BY

A jaké vánoční příběhy znáte vy?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články