99 % lidí nenajde na fotografii ani 1 maskovaného vojáka, natož všech 6; jsou tak precizně ukrytí, že je nespatříte ani při bližším pohledu

Armády mají různé průzkumné specialisty nebo odstřelovače, kteří musí doslova splynout s okolím; a třeba britští vojáci se umí maskovat přímo dokonale.

6 zamaskovaných britských vojáků i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Velké Británie
                   

Pro vojáky je často důležité, aby nepřítel nedokázal odhalit jejich přítomnost nebo pozici, pročež patří maskování mezi jednu z jejich základních dovedností. O to více to platí pro specializované jednotky, jakými jsou třeba průzkumníci nebo odstřelovači, kteří často působí za liniemi nepřítele nebo v jejich blízkostí, a pokud by o nich věděl, šlo by jim o život. Sami si můžete vyzkoušet, jak opravdu kvalitní je jejich umění maskovat se.

Vojáky našlo jen 1 % tipujících

Fotografie zveřejněná britskou armádou zachycuje 6 jejích členů zamaskovaných v lesním terénu. Armáda dala lidem za úkol je najít, ale ukázalo se to jako neuvěřitelný oříšek. Sami se můžete podívat na fotografii pod tímto odstavcem, vojáci na ní skutečně jsou. Ale z více než 100 tisíc respondentů zvládlo odhalit pozici jenom jediného vojáka, natož všech, pouhé procento, což svědčí o tom, že jsou vojáci jsou zamaskovaní mimořádně dobře. Správné řešení pak naleznete na fotografii ve spodní části článku.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Velké Británie
Fotografie zachycuje přírodu, v níž je ukrytých 6 vojáků

Metod maskování existuje mnoho, a obecně platí, že specialisté, u nichž na tom mimořádně záleží, si vyvinuli řadu postupů, z nichž jsou některé zcela individuální. Základním předpokladem maskování je výběr místa, odstřelovač nebo průzkumník musí zvolit takové, aby nebyl vidět, ale aby on zároveň vidět mohl. Proto si musí pečlivě prostudovat terén, ale také ho co nejméně poškodit, aby nebyly vidět stopy prozrazující, kudy se na místo dostal.

Lidské oko lze určitými metodami oklamat

Principy maskování vychází z toho, jak funguje lidský zrak, a nejde jen o kontrast barev. Zrak totiž dokáže rozlišit různé siluety a geometrické tvary, je tedy nutné tyto tvary nějakým způsobem rozbít, aby se člověku zdálo vše přirozené. Samozřejmě je nutné se vyhnout všemu, co by by barevně vyčnívalo nebo se nějak lesklo. Platí to i pro lidskou pokožku, zvláště u světlých obyvatel Evropy může být velmi demaskující. Zároveň ale platí i pravidlo být potichu, a pokud možno se nehýbat, i když v případě fotografie je to irelevantní.

Vojáci nejčastěji používají pro tyto účely speciální splývavý oblek, v Česku je nazývaný „hejkal“. Ten je opatřen splývavým materiálem, který rozbíjí siluetu; samozřejmě musí korespondovat s okolím. Zároveň je na něm síťovina, do níž vojáci připevňují přírodní materiály z místa maskovaní, aby splynuli ještě lépe. Dovednosti těch nejlepších jsou takové, že je v určitém terénu nemusí vidět ani slyšet, ačkoliv budete sotva metr od nich.

Označení míst zamaskovaných vojáků iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Velké Británie
Označení míst zamaskovaných vojáků

Našli jste alespoň jednoho vojáka?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články