Výstřely a výbuchy: Bývalý voják vyzradil armádní metodu, jak pohotově spočítat jejich vzdálenost a včas se zachránit

V České republice je sice aktivní střelba fenoménem vzácným, poslední dobou však nabývá na popularitě a určité pravidelnosti. Je proto vhodné být připraven.

i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Ač se jedná o situaci, kterou dozajista nikdo nechce zažít na vlastní kůži, je dobré mít alespoň základní povědomí o tom, jak se zachovat, pokud ve vaší blízkosti dojde k výbuchu. Prozradíme vám, jak za pomoci záblesků a zvukové stopy jednoduše a s klidem vypočítat vzdálenost střelby či výbuchů od polohy, v níž se budete zrovna nacházet. 

Důležité je zachovat klid

Pokud někdy, nedej bože, uslyšíte výstřely, či snad dokonce exploze, v první řadě je třeba zachovat chladnou hlavu a nepropadat zbytečné panice. Jakmile se vám podaří zklidnit dech, ujasněte si, z jakého směru zvuky přicházejí. Abyste se mohli vydat, ideálně okamžitě, opačným směrem. Pokud vám však situace nedovoluje snadno opustit vaši polohu, je dobré alespoň zjistit, jak daleko od vás ke střelbě došlo.  

S vypjatými nervy to pro někoho nebude jednoduché, ale je to možné. A i přes to, že výpočet možná nebude nejpřesnější, bude vám stačit minimálně k tomu, abyste si udělali představu o přibližném časovém úseku, v němž musíte podniknout kroky pro svou ochranu. Pokud jsou viditelné záblesky výstřelu, je třeba stanovit čas od okamžiku, kdy uvidíte záblesk, do okamžiku, kdy uslyšíte zvuk výstřelu. 

Věnujte pozornost povětrnostním podmínkám

V létě je při průměrné teplotě a na rovinatém terénu slyšet výstřel až do vzdálenosti 5–10 km. A menší výbuch až do vzdálenosti 15–20 km. Vzhledem k tomu, že nelze určit, jakou zbraň případný útočník použije, lze vzdálenosti odhadnout pouze přibližně, stejně jako směr, ze kterého je střelba slyšet. Světlo se šíří téměř okamžitě, zatímco rychlost zvuku ve vzduchu je přibližně 330 m/s (1 km za 3 s). Je možné vypočítat dobu od záblesku do zaslechnutí výstřelu, která pak udá přibližnou vzdálenost od vaší polohy k místu výstřelu.

iZdroj fotografie: Autor neznámý

K výpočtu je zapotřebí jednoduchého vzorečku D = t/3, kde D je vzdálenost k cíli v km, t je čas a 3 je doba, za kterou zvuk urazí 1 km vzduchem. Pokud tedy mezi zábleskem a zvukem uplynulo 12 sekund, dostaneme podle vzorce (D = 12/3) vzdálenost 4 km. Je však důležité uvědomit si, že slyšitelnost je rovněž ovlivněna prostředím a povětrnostními podmínkami. Věnujte proto pozornost také směru větru.

Pokud fouká směrem k vám, dá se předpokládat, že se k vám zvuk donese rychleji. Jestliže nemáte po ruce hodinky nebo stopky, můžete si odpočítávat dvoumístná čísla –⁠ vyslovení jednoho čísla pro sebe a následně jednoho nahlas je přibližně rovno jedné vteřině. 

Jak reagovat v nebezpečné situaci s aktivním střelcem?

Zdroj: TechInsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Vstup Ukrajiny do EU: Zelenského nový dokument nepotěší
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Rusko se našich nových tanků od Německa nebojí, protože jsou z 90. let. Je fakt, že naší šanci na obranu nijak nezvýší
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Rizikem cystitidy (zánětu močového měchýře) je rozšíření infekce do ledvin: Tipy na prevenci a léčbu
adbz.cz
adbz.cz
Naše babičky myly skleničky octem a rýží. Tak se dají vyčistit i úzké nádoby a veškeré sklo se bude lesknout