Co dělat a čemu se vyhnout během vloupání? Pro záchranu života stačí udělat jednu klíčovou věc

Na vloupání není většina lidí připravená, ani vybavená. Přitom stačí myslet na pár zásadních věcí, abyste zůstali v maximálním bezpečí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V České republice se jen za rok 2020 uskutečnilo 3725 vloupání do obydlí (lhostejno zda do bytu, či do domu). Nejvíce jich je evidováno v Praze (914 případů), ve Středočeském kraji (687 případů) a v Jihomoravském kraji (476 případů). Z celkového počtu je objasněno pouhých 25 % případů. Nezřídka se stane, že je během vloupání někdo doma. V takových případech existuje doporučený postup, jak se zachovat, abyste maximalizovali své šance na přežití.

Nepodceňujte prevenci

Jedna z častých chyb, kterou lidé obecně dělají, je podcenění prevence. Myslete na to, že zloději se snaží dostat do co možná nejsnáze dostupných nemovitostí a jakékoliv překážky jsou pro ně zbytečné zdržení. Proto zamykejte všechny vchody do vaší nemovitosti (myšleno dveře od bytu a vchodové dveře, případně vícero dveří v domě), zatahujte žaluzie – zde platí, že když nebude mít zloděj přehled o tom, co je v domě, bude ho nemovitost méně lákat a v rizikových oblastech zvažte možnost alarmu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud přes zavedená opatření k vloupání přeci jen dojde, mějte připravený krizový plán, se kterým bude obeznámen každý člen domácnosti. Při krizové situaci se shromážděte v jedné předem určené místnosti, zamkněte dveře a za všech okolností se snažte ochránit děti. Vždy u sebe také mějte nabitý telefon, svítilnu a obranný prostředek. Pamatujte, že v případě přepadení v domě je lepší se ukrýt než se snažit utéci.

Přepadení je častější venku

Při opětovném pohledu do statistik nicméně musíme konstatovat, že daleko častější než vloupání do obydlí, je napadení přímo na ulici. I v tomto případě byste měli mít vytvořený krizový plán. Venku je nejdůležitější udržet si přehled o svém okolí a při podezření na „podivnou“ situaci umět rychle odejít. Pokud to není možné, útočníka konfrontujte nejlépe nějakou otázkou a zkuste ho tak překvapit. Může to pomoci získat čas, nebo útočníka úplně odradit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

 Jestliže útočník neustoupil, pro další postup záleží, v jaké vzdálenosti od vás útočník je a jakou má zbraň. Pokud je daleko a drží např. nůž, utíkejte. Při přímé konfrontaci použijte své věci (např. batoh) jako štít. Vždy je lepší počítat s tím, že by podobná situace mohla nastat a stabilně s sebou nosit pepřový sprej, alarm, nebo alespoň svítilnu. Máte-li s sebou děti, konfliktu se snažte maximálně vyhnout a vždy jako první volejte policii.

Zdroj: Military

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Zobrazit další články