Co dělat, když potřebujete oheň, ale po ruce není zapalovač, ani sirky? Skvěle poslouží tužkové baterie, s nimiž si poradí úplně každý

Rozdělání ohně je klíčovou dovedností každého zálesáka. Většina lidí zná ověřené metody typu tření dřívek, nebo křesání křemenem. Málokdo ale ví, že schopnosti zapalovače má i obyčejná tužková baterie.

i Zdroj fotografie: Uživatel Leonhard Lenz / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
                   

Je pravdou, že pravý zálesák problémům předchází a snaží se do divočiny vždy vyrazit fyzicky, psychicky i materiálně připraven. Co, ale dělat když selže materiál nejzákladnější – prostředky k rozdělání ohně? V lesích se sirky běžně neprodávají, a tak se dobrodruh musí poohlédnout jinde.

Rozdělání ohně pomocí tužkové baterie

Podchlazení může být při cestách divočinou smrtící, proto je třeba mít v zásobě nejen dostatek prostředků pro rozdělání a udržení ohně, ale naučit se využívat i alternativních zdrojů, které lze použít v případě nejvyšší nouze. Jedním z těchto triků je využití běžné tužkové baterie, jako improvizovaného zapalovače.

iZdroj fotografie: Uživatel Chenspec / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Postup zažehnutí ohně tužkovou baterií

Kdy výrobě nouzového zapalovače využijeme klasickou tužkovou baterii a krátký kousek alobalu. Předně je důležité odstranit v okolí konce baterie případný papír nebo vrstvu plastu, kterým baterie bývají obaleny, tak aby bylo viditelný samotný kovový povrch těla baterie. Přitom si počínáme velmi opatrně, tak abychom baterii nepoškodili! Jde přece o náš nouzový zdroj tepla!

iZdroj fotografie: Uživatel Ural-66 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Jakmile odhalíme povrch baterie, přiložíme jeden konec úzkého proužku alobalu k tělu baterie, druhý konec pak přiložíme k jejímu negativnímu konci. Pozor! Teplo, které začne alobal vyzařovat bude značně intenzivní. Zároveň je třeba mít na pamětí, že baterie bude teplo sálat jen několik krátkých vteřin. Je důležité si předem důkladně připravit materiál na rozdělání ohně.

iZdroj fotografie: Uživatel Vaido Otsar / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Jak jsme si ukázali výše, vynalézavý člověk znalý technik přežití si poradí i s tak riskantní situací, jako je ztráta zdroje tepla. Závěrem je důležité ještě jednou zmínit, že tato technika je určena zkušeným zálesákům, kteří ví co dělají. Sami se do ní doma nepouštějte a mimo civilizaci vyrážejte jen důkladně vybaveni. Vyvarujte se rizika požáru.

Zdroj: SkilledSurvival

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články