Co když nastane blackout? Je to dost proveditelné. S tímto trikem je možné mít světlo i bez elektřiny. Skvěle poslouží při kempování

I v místě bez dostupné elektřiny je možné si posvítit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Krátký výpadek elektrického proudu jsme alespoň jednou zažili snad všichni. Ale jsme připraveni na blackout? Blackoutem se označuje situace, kdy je dodávka elektrické energie přerušena na několik dní a déle. Nedostupnost elektřiny postupně ochromí celou společnost.

Od malých nepříjemností (např. vyteklá lednice) přes větší problémy (např. nemožnost rozsvítit) až po strukturální kolaps (ochromení zdravotnictví, policie,…) Mimo blackout můžete samozřejmě nouzové světlo využít i v jiných případech – například když se nacházíte v provizorním přístřešku

Svítidlo, které nepotřebuje elektrický proud

V obdobných případech, když nemáte k dispozici elektřinu (např. nacházíte se ve zmiňovaném provizorním přístřešku), se pravděpodobně budete snažit zajistit světlo jiným způsobem než stiskem vypínače. Pokud vyčerpáte ostatní možnosti, jako jsou svíčky, lapmy, nebo baterky, zkuste si vyrobit stropní svítidlo z pet lahve. Výroba takového lustru je opravdu velice jednoduchá. K výrobě vám postačí průhledná pet lahev, voda, bělidlo a pak samozřejmě nějaký nástroj, kterým uděláte do stropu odpovídající díru.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Skrz tekutinu dochází k šíření světla

V prvním kroku výroby svítidla si zvolte pet lahev. Vyberte si ideálně takovou, která má objem 2 litry a následně ji naplňte až po hrdlo čistou vodou. Do vody nalijte poměrnou část bělidla. Bělidlo se do vody lije proto, aby se v ní nemnožily bakterie, které by ji časem mohly kalit. Ve druhém kroku výroby si vezměte k ruce nářadí a ve stropu vytvořte odpovídající díru, kterou budete moci protáhnout hrdlo pet lahve, a ve které bude pet lahev i sama držet. A to je vše, nouzové stropní svítidlo je hotové.

Zákon lomu světla

Svítidlo funguje na základních fyzikálních zákonech (zákon lomu světla) Při průchodu tekutinou – vodou se světlo láme, tedy mění svůj směr. Při přechodu ze vzduchu do vody, se světlo tzv. lomí ke kolmici, je tedy soustředěnější do jednoho směru. Nicméně při dalším přechodu z vody do vzduchu se tzv. lomí od kolmice a efekt je opačný. Světlo se tedy díky pet lahvi s vodou rozptyluje a lépe tak osvětluje celý prostor.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Již z popisu svítidla je ale zřejmé, že se jedná pouze o nouzové řešení, které má samo o sobě mnoho nedostatků. Uveďme třeba ten, že v noci budete mít v přístřešku tmu, ať jste si vyrobili svítidlo, či nikoliv. Kromě krajního řešení problému s osvětlením prostoru ve zmiňovaném přístřešku, může být osvětlení použitelné třeba pro dětský bunkr.

Zdroj: Skilled Survival

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články