Delta Force: Elitní protiteroristická jednotka americké armády působila ve válce v Zálivu a zasahovala proti Islámskému státu

Společně s jednotkou námořnictva DEVGRU patří Delta Force k nejelitnějším protiteroristickým jednotkám Ozbrojených sil Spojených států amerických.

i Zdroj fotografie: U.S. Army
                   

Delta Force, americký speciálních útvar pro zvláštní operace, byl založen 19. listopadu roku 1977. U vzniku této vysoce elitní jednotky stál plukovník Charles Alvin Beckwith, příslušník U.S. Army Special Forces, který měl pod opaskem několik významných akcí ve Vietnamu. Jednotka byla postavena podle vzoru britských SAS a spadá pod Velitelství zvláštních operací Spojených států. Hlavní činností speciálního útvaru je boj proti terorismu. Na osvobození rukojmích a obzvlášť nebezpečné akce je určen přísně tajný útvar Delta.  

První mise Delty byla velkým selháním

Jak již bylo zmíněno, většina informací týkající se jednotky Delta Force i útvaru Delta je přísně tajná. To platí i pro operace, které jsou příslušníkům těchto skupin přidělovány. Veřejnost se proto o mnohých z nich nemusí nikdy dozvědět. Nicméně občas se k uším obyčejných smrtelníků podrobnosti některých uskutečněných operacích přece jen dostanou. Zejména, pokud jde o zabití extremistických vůdců či osvobození rukojmích.  

Mezi nejznámější operace patří jedna z úplně prvních, ne-li i úplně první mise Delty. Ta sice nebyla dotažena do konce, ale v historii amerických speciálních sil své místo rozhodně má. Dne 4. listopadu 1979, jen krátce poté, co byla jednotka oficiálně uvedena do služby, bylo na americkém velvyslanectví v íránském Teheránu zajato 53 amerických pracovníků. Načež v noci z 24. na 25. dubna 1980, v rámci operace Orlí dráp, dostala Delta rozkaz vstoupit nepozorovaně do země. Rukojmí měla Delta osvobodit za jakoukoliv cenu.  

iZdroj fotografie: U.S. Army
Vojenské síly Spojených států amerických v Iráku.

Operace však byla nakonec přerušena, a to v důsledku naprostého selhání letectva. Revizní komise, která operaci zpětně prověřovala, zaznamenala celou řadu problémů. Včetně jen těžko uvěřitelné srážky vrtulníku s pozemním tankovacím letounem. A rovněž několika mechanických problémů, jež snížily počet dostupných vrtulníků pro misi z osmi na pět. 

Po dosti tvrdé srážce s realitou si americká vláda uvědomila, že k tomu, aby speciální síly mohly skutečně fungovat, je třeba provést celou řadu změn. V elitních jednotkách jako takových problém nebyl. Po nezvedené operaci však stratégům došlo, že jednotky samotné na operace nestačí. K vysoce specializovanému útvaru je totiž zapotřebí i vysoce specializovaná a spolehlivá podpora, a to ve vzduchu i na moři.  

Pro speciální operace vyžadující leteckou podporu byl proto založen 160. letecký pluk speciálních operací Airborne, lépe známý pod jménem Night Stalkers. Zatímco námořní a protiteroristické operace zajišťuje veřejnosti jistě známý SEAL Team 6 (nyní DEVGRU), který si připsal například zneškodnění teroristického vůdce Usámy bin Ládina. 

Boj proti Islámskému státu

V současné době se Delta Force skládá ze dvou rot, přičemž každá rota má pod sebou zhruba sto mužů, rozdělených do čet po šestnácti vojácích. V rámci bojového nasazení jsou pak čety členěny na menší skupiny po osmi, čtyřech, či dokonce jen dvou mužích – vše v závislosti na náplni mise. Asi nejatraktivnějším faktem o jednotce je skutečnost, že má Delta Force k dispozici jakékoliv zbraně, které při plnění svých přísně tajných operací potřebuje, a to téměř bez omezení.  

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
Delta Force v Afghánistánu.

Základní výzbroj se pak skládá z pistole SIG-Sauer o ráži 9 mm, německých samopalů Koch MP5 a Heckler, odstřelovacích pušek McMillan a Barrett a lehkého kulometu M249. Kulomet je dodáván ve výsadkové verzi se sklopnou pažbou. V základní výzbroji vojáků Delta Force samozřejmě nechybí ani veškeré standardní pěchotní zbraně americké armády. Oproti jiným zvláštním jednotkám je u Delty nutnost vysokoškolského vzdělání a znalost cizích jazyků, protože jeden z hlavních úkolů je dokonalá infiltrace.

Příslušníci Delta Force působili například během války v Zálivu, kdy po boku britských SAS naváděli z týlu nepřítele letouny na irácká stanoviště obávaných řízených střel SS-1 Scud. Společně s DEVGRU pak jednotka působila také v Sýrii, Iráku i Afganistánu. Aktivně zasahovala / zasahuje například i proti teroristické organizaci Islámský stát. Velmi známou událostí je smrt dvou členů jednotky v somálském Mogadišu při operaci proti generálu Aididovi.

Víte, kterých dalších operací se Delta Force účastnily?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články