Výroba střelného prachu v pohodlí domova s využitím soli a cukru

Střelný prach se dá vyrobit pomocí dostupných surovin i doma. Postačí vám k tomu náhražka soli, cukr a pár dalších surovin.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Chemické experimenty se dají často provádět pomocí surovin, které máte doslova před očima. Jedním takovým pokusem je i výroba střelného prachu s pomocí soli a cukru. Ten se vám může hodit na spoustu věcí, jako je například testování starožitných zbraní. Tento jednoduchý a zaručený způsob vám ušetří nejen cestu do obchodu, ale také nějakou tu korunu. Navíc se vám může hodit pro nějakou zábavnou pyrotechniku.

Co všechno budete k pokusu potřebovat?

Většinu potřebných věcí naleznete s největší pravděpodobností doma v šuplíku. Budete potřebovat náhražku soli, chladicí pytlík, vodu, sklenici, kávové filtry, kuchyňskou váhu a sporák nebo varnou desku. U chladicího pytlíku si dejte pozor, aby obsahoval dusičnan amonný. V některých případech se totiž vyrábí tyto studené obklady s močovinou, která nahrazuje právě zmiňovaný dusičnan amonný.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jednoduchý postup

Ze všeho nejdříve odřízněte horní část chladicího balíčku. Uvnitř uvidíte balíček vody, který bude obklopený právě dusičnanem amonným. Postupujte opatrně, aby nedošlo k propíchnutí balíčku s vodou. Krystaly dusičnanu vytáhněte ven do nějaké nádoby, ve které je můžete zvážit.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pomocí přesné digitální váhy si navažte 37 gramů náhražky soli a 40 gramů dusičnanu amonného. Poté smíchejte dusičnan se 100 ml vody a nechte jej rozpustit. Voda musí být po rozpuštění zakalená bez viditelných kousků. Roztok nyní nalijte přes kávový filtr přímo do nádoby (nejlépe skleněné) s náhražkou soli. Filtry zajistí dokonalé oddělení přebytečných pevných kousků, které jsou v tomto experimentu nežádoucí.

Výroba dusičnanu draselného

V dalším kroku rozpusťte ve vzniklé tekutině sůl. Směs za stálého míchání opatrně zahřejte. Během několika málo minut se roztok stane čirým a nezůstanou v něm žádné částice. U těchto pokusů je nejlepší nepoužívat kuchyňské nádobí, které by se mohlo zničit. Roztok důkladně promíchejte a vložte do mrazničky přibližně na hodinu až dvě. Na dně nádoby se vytvoří krystaly dusičnanu draselného, což je klíčová složka pro vznik střelného prachu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vylijte kapalinu z nádoby tak, aby na dně zůstaly krystaly. Nechte je uschnout na dobře větraném místě.  Po dostatečném usušení rozdrťte krystaly na velmi jemný prášek. Ten následně smíchejte s práškovým cukrem. Ve výsledku vám vznikne surová forma střelného prachu. Pokud chcete zjistit, jak moc se vám pokus povedl, jednoduše jej otestujte. Na malou lžičku nasypete střelný prach, který zapálíte hořící sirkou. Pak už stačí jenom sledovat, jestli jste byli úspěšní, nebo ne.

Zdroj: Mad Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články