Důležitost středu těla při výcviku a tipy na trénink od zkušeného vojenského trenéra

Aby naše tělo bylo co nejsilnější, je třeba se soustředit na váš střed a chod celého těla. Jak ho tedy celkově posílíte?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vojenský výcvik se často liší od běžného tréninku vůči těm ostatním, jako jsou udržovacím trénink v zahraničí nebo v příprava na cestu do zámoří. Ve všech z nich však vojáci zmiňuji důležitost středu těla, která je pro mnohé bojové techniky a manévry zásadní, protože krátké výbuchy sprintu se zatížením jsou často každodenním požadavkem na bojových hlídkách. Jak tedy tělo nejlépe připravit na tyto požadavky a jaké rady vojáci poskytují? 

USMC Combat Fitness Test

Tento test je požadavek amerického Námořnictva, který vyžaduje právě kvalitní střed těla a hlavně rychlost. Ta může být nahnaná především sprintem a během, to ale však pro ten správný střed těla nestačí. Stále totiž musíte dělat kliky, sed-lehy, přítahy, sklapovačky a nějakou další formu kardiovaskulární kondice, jako je plavání. Pokud je zanedbáte, můžete mít sice lepší výdrž, ale střed těla na tom nebude o moc lépe, jelikož musíte dosáhnout určité rovnováhy v těle skrze pohyby které si vyžaduje.  

iZdroj fotografie: Depositphotos
Sprinter leaving on the running track. Explosive start.

Základní techniky pro budování středu těla 

Tento plánek funguje velmi dobře a pokud cítíte, že máte navíc, tak si ho můžete obohatit o více dynamických cviků. Chcete totiž budovat jádro svého těla vodorovně i svisle, a to znamená, že je dobré na jednu stranu dělat sklapovačky a zvedání nohou na břišní svaly, ale také chcete vybudovat vaše torso pomocí závaží.

Vybudováním svého jádra (břišní svaly, dolní část zad, horní část zad) si vytvoříte tak správné držení těla, které vám pomůže nejen při běhu. Mimo sprintů o délce 40–60 m vám přidání náhlého zastavení a následného vystartování přidá na výdrži.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Illinois Agility Test – Jedná se o jeden z nejběžnějších školních kruhových tréninků, který vyžaduje, aby studenti rychle běhali, rychle zastavovali pak měnili směry a co nejrychleji přesunuli tělo z polohy v leže do sprintu. Délka kruhu, v které je cvičení provedené je 30 stop na délku a 15 stop do šířky. Je však dobré se poradit s experty, kteří ho s vámi vyzkouší

M Test – Jedná se o jednoduché použití čtyř kuželů vzdálených od sebe 10 – 20 metrů ve tvaru M. Začínáte v leže a rychle vystartujete k prvnímu kuželu, kde si opět lehnete a takhle až k poslednímu. Můžete začínat v jakémkoliv směru. 

T Test – Tenhle test je výsledkem kombinace NFL, která měří hbitost a trvá jen pár sekund. Vždy se musíte dívat ve stejném směru a můžete začít na zádech. Poté vstaňte a běžte vpřed o 10 metrů, následně běžte doleva o 5 metrů, poté pravá strana o 10 metrů, opět levá strana o 5 metrů do středu, krok zpět a 10 metrů do výchozí polohy.

Zdroj: Military

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články