Hraničtí vojáci si procvičili ostrou střelbu z minometů. Úkoly, které plnili, byly vskutku neobvyklé

Čeští vojáci v Hranicích po téměř dvouleté odmlce provětrali minomety a procvičili si ostrou střelbu na Doupovsku, během které plnili i netradiční úkoly.

Minometné cvičení AČR i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Po téměř dvouleté pauze, způsobené covidem, si příslušníci minometné baterie hranického 71. mechanizovaného praporu vyzkoušeli v terénu ostrou minometnou střelbu. Cvičení se odehrálo v Doupovských horách a minometná jednotka si měla šanci vyzkoušet téměř vše, k čemu lze při skutečném boji minomet využít. Vojáci si během cvičení měli šanci vyzkoušet i úkoly, k jejichž plnění se běžně nedostanou.

Cvičili jako samostatná baterie

Doupovskými horami otřásly začátkem listopadu ohlušující exploze minometných granátů. Vypukl snad konflikt? Ne, to jen příslušníci minometné baterie hranického 71. mechanizovaného praporu spustili cvičnou palbu ze svých 120 mm minometů vz. 82. Po dvou letech klidu, způsobeného covidem, si tak odzkoušeli ostrou střelbu při plnění neobvyklých úkolů.

Minometná baterie 71. mechanizovaného praporu iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Vojáci cvičili jako samostatná minometná baterie, což jim dalo dostatek prostoru pro procvičení celé řady různých variant minometného boje. Oproti běžnému cvičení, kdy baterie funguje jako součást mechanizovaného praporu, a je omezena plněním úkolů v rámci celého taktického námětu velitele praporu, to vojáci vnímali jako podstatnou výhodu.

Plnili i palebné úkoly v angličtině

Vojáci si nejprve procvičili nepřímou střelbu ze zakrytého palebného postavení, a to až do vzdálenosti 8 kilometrů. Poté se soustředili na plnění individuálních úkolů, kdy přímou střelbou útočili na vytyčené taktické cíle, zatímco velitel podle výsledků dopadu granátů upravoval zamíření. Jedním z úkolů byla i palba z chodu, která vyžadovala, aby si velitelé samostatně počítali opravy pro střelbu.

Velitelé minometné baterie iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Zástupce velitele baterie, Jiří Havelka, cvičení okomentoval slovy: „Tím jsme maximálně využili čas k procvičení velitelů, protože ne vždy jsou k dispozici počtáři či dělostřelečtí pozorovatelé. V tom bylo cvičení unikátní a maximálně efektivní.“ Velkou výhodu také představovalo plnění úkolů v angličtině ve spolupráci s 13. dělostřeleckým plukem, protože si tak členové baterie mohli procvičit dovednosti, klíčové k efektivní palebné podpoře spojeneckých jednotek.

Jak vnímáte přínosy těchto cvičení pro naše vojáky?

Zdroj: ACR

Galerie

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Zobrazit další články