Buďte připraveni na extrémní počasí. Tipy, které můžou jednoho dne zachránit život

Extrémy v počasí s sebou přinášejí řadu lidských obětí. Buďte připraveni a přečtěte si, jak maximalizovat své šance na přežití během sněhové bouře.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V České republice není výskyt silné sněhové bouře, která by se mohla měřit se sněhovými bouřemi v americké divočině, příliš pravděpodobný. Ovšem vždy je dobré být připravený na různé podmínky. Znalosti jsou totiž mnohdy to jediné, co s sebou v kritických situacích máte, stejně jako turisté, kteří v roce 2012 navštívili Národní park Mount Rainier. Během výšlapu je překvapila silná sněhová vánice a od smrti je dělily pouze jejich znalosti, jak se v dané situaci zachovat.

Základem je vhodný úkryt

Před nepřízní počasí se nejlépe ukryjete v nějakém přístřešku. Co ale dělat, pokud poblíž vás žádný není? Musíte si ho postavit. Pokud máte štěstí, napadaného sněhu je dostatek, abyste si vykopali jeskyni přímo v něm. Nejprve sníh udusejte, aby byla jeskyně pevnější, následně vydlabejte vstup a vlastní nitro jeskyně. Pokud není stavba z nějakého důvodu možná, vykopejte alespoň příkop, který zakryjete plachtou. Neposkytuje takovou ochranu jako jeskyně, ale je to lepší než nic.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vhodný úkryt byste měli mít postavený před setměním

Při stavbě úkrytu si vždy dejte pozor, abyste se příliš nezpotili, nebo nepromokli. Pokud je vás vícero, ve stavbě se střídejte. Vsup do jeskyně také nezapomeňte zajistit plachtou, nebo větvemi, aby se zamezilo přísunu ledového vzduchu. Do stropu jeskyně propíchejte větrací otvory a pohlídejte si dostatečný přísun čerstvého vzduchu – v opačném případě by vám hrozila otrava oxidem uhličitým.

Udržte se v teple

Pokud vyrážíte do terénu, kde můžete očekávat podobné extrémní podmínky, je vhodné se na to dopředu připravit, konkrétně si s sebou vzít několik pomůcek pro rozdělání ohně. Vedle zapalovače si přibalte křesadlo a kvalitní podpalovač zabalený ideálně v nějaké voděodolné nádobě. Pokud tyto věci s sebou máte, čeká vás další náročný úkol – najít suché dříví, respektive suché natolik, aby hořelo.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nejčastější příčinou úmrtí ve sněhových bouřích je umrznutí, proto se udržujte v teple

Pravděpodobně jedinou možností je nalézt tzv. mrtvé dřevo, tedy padlý strom či větve. Dříví si přitáhněte do úkrytu a pomocí nože odřežte mokré části – střed je obvykle dostatečně suchý na to, aby hořel. Oheň rozdělejte na místě, ze kterého odstraníte sníh a kde vytvoříte z větví sušší podklad. Je vhodné také označit místo, kde jste např. kusem výrazně barevného oděvu. Záchranné složky vás tak snáze najdou.

Zdroj: Eurekacamping

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články