Pokousán, požahán, uštknut. Co dělat, když se výlet do přírody zvrhne v boj o přežití

Pokud se na výletě do divoké přírody setkáme s jejími obyvateli blíže, než bychom chtěli, je dobré vědět, co dělat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Naše vlast nepatří právě k zemím, kde by se v přírodě objevovali nebezpeční živočichové. Přesto mnozí z nás se dnes často vydávají do zemí, kde o jedovaté a nebezpečné živočichy není nouze. Často se i stává, že nezodpovědnému chovateli jeho „mazlíček“ uteče, a k neštěstí není daleko. Proto se jistě hodí vědět, co v případě uštknutí, požahání nebo pokousání dělat.

Uštknutí hadem

Při telefonátu o pomoc je velmi důležité popsat hada (pokud se vám jej nepodaří například vyfotit), který vás uštknul. To je velmi důležité pro výběr protijedu, který vám zachrání život. Místo uštknutí oteče a často změní barvu. Je vhodno ránu dezinfikovat a nechat na volno krvácet. Vyplavuje se z ní jed.

iZdroj fotografie: Andreas Eichler / Creative Commons / CC BY-SA

Uštknuté místo je potřeba nechat pod úrovní srdce a s postiženým co nejméně manipulovat. Zabráníme tak šíření jedu do těla. V žádném případě ránu nerozřezáváme, neledujeme, neaplikujeme škrtidlo nebo se nesnažíme jed z rány vysát!

Kousnutí pavoukem

U nás je poměrně vzácné. V posledních letech se však v Polabí a na Jižní Moravě rozšířila zápřednice jedovatá, která ve vzácných případech může pokousat v sebeobraně i člověka. Co v takovém případě dělat? V první řadě je třeba zjistit o jakého pavouka se jednalo. Proto se jej pokuste zajistit či zapamatovat jeho markanty.

iZdroj fotografie: Uživatel Lucarelli / Creative Commons / CC BY-SA

Vodou ránu vymyjte. Na rozdíl od kousnutí hadem můžete ledovat a nad ránou použít škrtidlo. Pokud vás pavouk kousnul do ruky, držte ji zvednutou. Proti bolesti použijte acylpyrín. Ránu sledujte 24 hodin. Pokud se objeví potíže s dýcháním, polykáním, křeče nebo nevolnost okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc!

Požahání medusou

Na dovolené u moře asi nejčastější nepříjemné setkání s místní faunou. V první řadě je nutné okamžitě opustit vodu. Na suchu se snažte zbavit zbytku žahadel a chapadel za pomoci proudu slané vody. Nikoliv sladké! Ta by mohla způsobit další reakci v chapadlech a zhoršit situaci. Chapadel se nedotýkejte holou rukou.

iZdroj fotografie: Uživatel Dan90266 / Creative Commons / CC BY-SA

Žahadla často zničí namočení do jedlé sody, octu nebo velmi silného alkoholu. Pokud nejdou žahadla ani tak odstranit, použijte holící pěnu a jednorázové holítko. Pokud není k dispozici, pokuste žahadla seškrábat mýdlem nebo i pískem. Ale velmi opatrně. K úlevě od bolesti pomáhá obklad o teplotě 40–45 °C na 20 minut. Na postižené místo, jak tvrdí jedna „osvědčená“ rada, v žádném případě nemočte! 

Pokousání

V našich končinách nejčastější zranění. Nelze jej v žádném případě podceňovat ani při drobné rance! Velmi nebezpečná jsou i kousnutí od lidí! V první řadě je opět potřeba zajistit zvíře, které nás kouslo. To vám může pomoci v budoucnu se vyhnout mnoha velmi nepříjemným záležitostem, jako je například očkování proti vzteklině.  Pokud je rána drobnější, použijte dezinfekci s obsahem jódu. V nouzi lze použít i mýdlo. Ránu pak musíte vymývat minimálně šest minut.

iZdroj fotografie: Pixabay

V případě vážného pokousání v první řadě zastavte krvácení, ránu vyčistěte od nečistot, vydezinfikujte, překryjte ránu obvazem a zajistěte lékařskou pomoc. I sebemenší kousnutí od drobného divoce žijícího zvířete nikdy nepodceňujte! Vždy vyhledejte lékařskou pomoc! Následky mohou být pro vás fatální

Zdroj: The Secrety Umiverse

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články