Důstojník radí lidem, jak by se měli vypořádat s vloupáním. Vašim dětem by doporučil následující

V Americe jsou vloupání na denním pořádku. Důstojník Johnathan Frisk tak sdělil různá doporučení, jak tomu předejít a jak se v případě potřeby zachovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Víte co dělat v případě, kdy se vám někdo vloupá do baráku? Tento problém se týká především amerických rodin, kde jsou případy tohoto typu na denním pořádku. Nikdy však nevíte, kdy to může přijít i k vám. Na internetu se dočtete mnoho rad, a to jak mírných (domácí pasty) tak i těch agresivnější (střelné zbraně). Profesionální jednání ale přiblížil důstojník Johnathan Frisk. V článku se tak dozvíte, jak se správně zachovat v situaci, kdy se před dveřmi objeví lupič. 

Co dělat, když neznámá osoba klepe na dveře

Je důležité si uvědomit, že vloupání často začínají něčím neškodný, což může být například pouhé zaklepání na dveře. Lidé mnohokrát na klepání nereagují, protože si myslí, že po nich někdo něco zase chce. Avšak v případě, že je za dveřmi lupič, bude si akorát myslet, že je čistý vzduch. Důstojník Frisk doporučuje, abyste vždy reagovali způsobem, jakoby byl váš dům plný lidí a to i v případě, že tomu tak není. Poté vypněte domácí alarm a zapněte všechna světla v domě. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zločince totiž odrazují místa, která jsou hodně nasvícená. Člověk by tak totiž mohl zahlédnout jejich obličej nebo jiné rysy. V případě, že můžete pozorovat cizince z okna nebo máte kamery, zkuste ho identifikovat. Pokud však nevíte, o jakou osobu jde a přijde vám poněkud zvláštní, je třeba volat policii. Firsk říká, že je na svobodě mnoho lupičů a pokud člověk zavolá policii a potvrdí identitu hledaného lupiče, rozhodně jim to pomůže chytit hledaného trestance. 

Co dělat, když je lupič v domě

Pokud se lupič dostal již dovnitř vašeho domu, situace nabírá úplně jiný spád. Pomyšlení na takovou věc je sice alarmující, ale je potřeba nepanikařit a zvolit jednoduché řešení. Prvním krokem by mělo být okamžité opuštění vašeho baráku či bytu a následné ukrytí v okolí, abyste mohli lupiče pozorovat. Až budete v bezpečí, ihned volejte policii. Ve vážných situacích je samozřejmě vhodné zvolit úplný útěk či se zabarikádovat se a počkat na policii.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V případě barikády je důležité připravit si také nějakou zbraň. Podle Friska to nemusí být střelná zbraň, postačí klidně baseballová pálka, pánvička či nůž. Pokud vás lupič objeví, snažte se bránit a zasáhněte ho do slabých míst, jako je krk nebo obličej. Policii volejte ihned poté, co budete v bezpečí, protože hovor bude nějakou chvíli trvat. Snažte se však lupiče sledovat, abyste ho dokázali popsat policii. Zaměřte se na oblečení, pohlaví, věku, rasy nebo popis jeho vozu a SPZ.

Co se ale stane, když budou doma pouze vaše děti?

Když někdo klepe na dveře, některé děti mají sklon otevřít a zjistit, o koho jde. Musíte je však takového nutkání zbavit a vysvětlit jim, co by se mohlo stát. Děti by nikdy neměly nikomu odemykat nebo otevírat dveře, zvláště pokud jsou doma samy nebo bez dozoru. Frisk doporučuje, abyste jim to zarili do hlavy a vyzkoušeli tzv. planý poplach: „Požádejte někoho, aby zazvonil na zvonek u dveří. Tím zjistíte, jestli se vaše dítě opravdu zachová tak, jak jste ho to učili.“

Zdroj: Safety

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Zobrazit další články