Největší vojenské tajemství odhaleno aneb Jak to, že vojáci usnou v jakýchkoliv podmínkách? Lekce pro každého

Rychle usnout! Je to opravdu působivá vojenská dovednost – a obvykle patří mezi první, kterou skutečně ovládnou i ti nejprůměrnější rekruti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kvalitní spánek je jednou z věcí, které jsou nezbytné pro to, abyste nezemřeli a vaše tělo a mysl fungovalo v co nejlepší formě. V armádě se vyspíte tak málo, že si vaše tělo zvykne fungovat na vysoké úrovni s pouhými čtyřmi hodinami nepřetržitého spánku.

Lehce na cvičišti i na bojišti

Na cvičení nebo v boji se prostě nestane, že by si vojáci na životně důležitý spánek mohli vyhradit větší časový úsek. Vojáci se tak rychle naučí, jak usnout, kdykoliv se jim naskytne příležitost, zatímco se dusí ve své výstroji a drží zbraň. Najdou si pěkné, útulné místečko pod vozidlem džípem na ostrém slunci, kde jim k pohodlí stačí jen puška a oblázky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

K tomuto ovládnutí vlastního spánku nejvíce přispívá fakt, že vojáci jsou neustále v pohybu. Lidské tělo je uzpůsobeno jen k určitému výkonu a tuto hranici všichni vojáci denně překonávají. Za normálních okolností tělo potřebuje, jak pravidelně spát, aby obnovilo poškozené svaly, tak jíst zdravou stravu, aby doplnilo to, co ztratilo.

Peklo pro tělo

Vojáci to vyvažují udržováním nadprůměrného příjmu kalorií. Předpokládá se, že průměrný aktivní muž ve věku kolem dvaceti let by měl přijmout asi 3000 kalorií, aby mohl normálně fungovat. Průměrný nasazený voják spořádá denně až tři dávky MRE, což představuje celkem 3750 kalorií.

Pokud se pohybujete tak často a s takovým zatížením jako vojáci, je takový příjem kalorií naprosto nezbytný. Ale takový příjem kalorii také znamená, že tělo je více vyčerpané jejich příjmem a má více práce, když má konečně možnost a čas načerpat síly. Vojáci se vyčerpávají neustálým pohybem. Když se naskytne příležitost k nabití sil, i kdyby to bylo jen na pár minut, využijí ji.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dalším přispívajícím faktorem je, že vojáci jsou obecně nevyspalí a jejich spánkový cyklus je neustále přerušován. Počínaje základním výcvikem může velitel výcviku všechny vzbudit v 01:00 kvůli cvičnému poplachu, ve 03:00 nechat někoho speciálního vytáhnout hlídku a zbytek vojáků vzbudit v 05:00. Všichni vojáci jsou pak vzhůru celý den.

Raději to nezkoušejte

Tělo se nejvíce dobíjí během cyklů spánku REM.  První fáze REM spánku začíná zhruba po 45 minutách po usnutí a další za dalších 45 minut nastává další fáze – hluboký spánek. Náročnost výcviku však vojákům málokdy dovolí dosáhnout více cyklů REM, takže se tělo snaží co nejvíce dobít během těchto prvních 45 minut. Jakmile se tento vzorec přerušovaného spánku stane normou, tělo se přizpůsobí a potřebuje méně času, aby se dostalo do cyklů REM.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V podstatě se tento vzorec podobá polyfázovému spánku – což je hrozné zkoušet, aniž byste do toho přidali solidní 6 – 8hodinovou porci odpočinku. Tělo ve skutečnosti tento typ spánkové deprivace nezvládá, ale silou vůle (a metrákem kofeinu) mohou vojáci varovné signály svého těla vypnout.

Tělo vojáků to vydrží několik dní, typických pro bojové mise během nasazení, ale nedostatek spánku nemůže trvat týdny. Vždy nastane chvíle, kdy vojáci narazí na svůj strop, a naprosto nutně se musí odpočinout celou noc. A když k tomu dostanou příležitost, je to jeden z nejlepších spánků, jaký kdy měli.

Zdroj: WeAreTheMighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články