Jednoduchý fígl, jak si vytvořit hořák z plechovky, a zvýšit tak své šance na přežití v divočině, či při běžném kempování

K přežití v přírodě potřebujete i netradiční pohled na věc, který vám umožní poradit si ve zdánlivě bezvýchodných situacích.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přežití. V této disciplíně se neřídíte knihami, ale improvizujete. Musíte být schopni využít maximum zdrojů a nikdy byste se neměli spoléhat pouze na jedno řešení. Klíč k přežití totiž leží v kreativitě, se kterou dokážete improvizovat, nebo se přizpůsobit nově vzniklé situaci. Většina nouzových řešení problémů přichází náhodou a za běhu. Ke všem je ale potřeba určitá znalost, nebo vybavení.  Následující řádky vám představí možnost vytvoření nouzového vařiče ze dvou libovolných plechovek od nápoje.

Jak hořák vyrobit?

Na výrobu budete potřebovat dvě stejné plechovky od libovolného nápoje, minci, nůžky, nůž, špendlík, knihu (knihy) s výškou okolo 3,5 cm, lihový popisovač, ethyl alkohol a vatu. Obě plechovky nejprve vymyjte čistou vodou – zbytky nápoje by snížily výkon hořáku. Po vymytí plechovek na nich vyznačte čáru, podle které je sestřihnete. K vyznačení použijte lihový popisovač, který položíte na knihy. Plechovku umístěte dnem dolů tak, aby se dotýkala hrotu popisovače a točte s ní, dokud nebude čára po celém obvodu. Poté plechovku propíchněte nožem, a nůžkami podle čáry ustřihněte.

iZdroj fotografie: Unsplash

Nyní byste měli mít v ruce dvě, řekněme, mističky, které vám vznikly z upravených plechovek. Jednu z nich si vezměte do ruky a její okraj ohněte prsty směrem dovnitř. Až to budete mít hotové, vložte dovnitř vatu. Poté obě části plechovek zastrčte opatrně do sebe. Nyní si vyznačte místa, kde budete hořák propichovat. Nejprve udělejte 5 dírek ve středu (jednu uprostřed a 4 s pravidelnými rozestupy okolo; pětice musí jít zakrýt připravenou mincí), poté vyznačte dírky po obvodu hořáku. Opět dbejte na pravidelnost rozestupů. Až to budete mít hotové, dírky propíchejte špendlíkem.

Funguje správně?

Máte před sebou hořák podobný tomu, který je níže na obrázku? Skvěle, výrobu máte hotovou. Nyní přejděme k tomu, jak hořák zapálit. Vezměte si k ruce ethyl alkohol a nalijte ho skrz středové dírky do hořáku v dostatečném množství. Poté dírky zakryjte připravenou mincí. Vata uvnitř alkohol nasákne a hořák bude hořet o něco déle, než kdyby tam nebyla. Po naplnění hořáku vylijte trochu ethyl alkoholu vedle hořáku a na hořák a zapalte ho. Počkejte, než hořák vzplane – to, že je funkční poznáte podle bublavého zvuku, který bude hořící alkohol vydávat.

iZdroj fotografie: Unsplash

Hořák můžete používat opakovaně. Pokaždé stačí jen sundat jednu část, vložit novou vatu a část opětovně nasadit. Pokud se vám ale toto zdá zbytečné, můžete spoj zalepit žáruvzdorným lepidlem, nebo žáruvzdornou lepicí páskou. Přijdete o možnost prodloužit si čas hoření vložením vaty, ale získáte vyšší efektivitu, protože alkohol nebude spojem unikat. Pokud si potrpíte na detail, můžete plechovky před výrobou osmirkovat. Celý design je pak čistší.

Zdroj: Skilled Survival

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Zobrazit další články