Vojáci Armády České republiky získávají výcvik v dalších klíčových oblastech. Násilné vniknutí do objektu již ovládají brilantně

Ve třetím tisíciletí by měla být znalost násilného vniknutí do objektu standard

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

První dva červnové týdny se vojáci Armády České republiky zúčastnili kurzu týkajícího se násilných vstupů do objektů. Zastoupen byl převážně 43. výsadkový pluk z Chrudimi, dále se zúčastnili vojáci 15. ženijního pluku v Bechyni a vojáci 601. skupiny speciálních sil v Prostějově. V rámci kurzu se učili používat nejrůznější prostředky pro násilný vstup do budovy, učili se celkovou strategii, teorii k jednotlivým použitým prostředkům i základní postupy.

Základní je znalost vícera metod

Aby byl voják v této oblasti řádně vycvičen, musí prokázat znalost několika možných metod násilných vstupů do objektů, přičemž ty se často diametrálně odlišují. Jedno však mají vyučované metody společné – vždy se soustředí na nejslabší článek celého objektu, což zpravidla bývají okna, či dveře, a skrze ten se snaží do objektu proniknout. A také, všem metodám nejprve předchází teorie či nutné školení a cvičný nácvik.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Možná byste byli překvapeni, co vše se dá s „pouhým páčidlem“ otevřít

První skupinou prostředků spadající do metody mechanického breachingu jsou různá páčidla, pákové kleště či beranidla. Druhým z vyučovaných způsobů je balistická metoda vniknutí, kdy se nejslabší článek (zpravidla zámek) odstřelí za použití speciálních nábojů brokovnicí. Třetí metodou vyučovanou na červnovém kurzu je breaching za použití náloživa. Jak z názvu vyplývá, jedná se o metodu nejnáročnější, kterou mohou provádět jen proškolení vojáci.

Breacher má obrovskou zodpovědnost

 Breacher je při násilném vstupu do objektů klíčovou osobou, právě on totiž odpovídá za správně zvolené prostředky a bezpečnost svých kolegů. Musí mj. zvážit jaké množství nálože a kam umístit, aby se jí použilo pouze nutné množství pro daný cíl, který má určitou odolnost. Pro někoho je tato oblast tvorby vlastního názoru a následného rozhodování, kdy je ponechán prostor pro kreativní řešení každého breachera, zátěž, jiní ji hodnotí kladně a získaná zodpovědnost je baví.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Při odpalu nálože je jedna z možností schovat se za ochrannou balistickou deku

Po zkušenostech z letošního cvičení se posádky v Bechyni i v Prostějově shodují na tom, že podobné kurzy budou pořádat každý rok. Je ale dost pravděpodobné, že se uskuteční ještě jiný typ kurzů, a sice příprava instruktorů, kteří budou tuto problematiku vyučovat. Posádka 15. ženijního pluku v Bechyni přípravu instruktorů absolvovala na podzim roku 2020, ale pokud by se podobně měli proškolit vojáci napříč celou Armádou České republiky, můžeme tušit, že bude třeba instruktorů více.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články