Ve třetím tisíciletí by měla být znalost násilného vniknutí do objektu standard

Vojáci Armády České republiky získávají výcvik v dalších klíčových oblastech. Násilné vniknutí do objektu již ovládají brilantně

Ve třetím tisíciletí by měla být znalost násilného vniknutí do objektu standard

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

První dva červnové týdny se vojáci Armády České republiky zúčastnili kurzu týkajícího se násilných vstupů do objektů. Zastoupen byl převážně 43. výsadkový pluk z Chrudimi, dále se zúčastnili vojáci 15. ženijního pluku v Bechyni a vojáci 601. skupiny speciálních sil v Prostějově. V rámci kurzu se učili používat nejrůznější prostředky pro násilný vstup do budovy, učili se celkovou strategii, teorii k jednotlivým použitým prostředkům i základní postupy.
Základní je znalost vícera metod

Aby byl voják v této oblasti řádně vycvičen, musí prokázat znalost několika možných metod násilných vstupů do objektů, přičemž ty se často diametrálně odlišují. Jedno však mají vyučované metody společné – vždy se soustředí na nejslabší článek celého objektu, což zpravidla bývají okna, či dveře, a skrze ten se snaží do objektu proniknout. A také, všem metodám nejprve předchází teorie či nutné školení a cvičný nácvik.


iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Možná byste byli překvapeni, co vše se dá s „pouhým páčidlem“ otevřít

První skupinou prostředků spadající do metody mechanického breachingu jsou různá páčidla, pákové kleště či beranidla. Druhým z vyučovaných způsobů je balistická metoda vniknutí, kdy se nejslabší článek (zpravidla zámek) odstřelí za použití speciálních nábojů brokovnicí. Třetí metodou vyučovanou na červnovém kurzu je breaching za použití náloživa. Jak z názvu vyplývá, jedná se o metodu nejnáročnější, kterou mohou provádět jen proškolení vojáci.

Breacher má obrovskou zodpovědnost

 Breacher je při násilném vstupu do objektů klíčovou osobou, právě on totiž odpovídá za správně zvolené prostředky a bezpečnost svých kolegů. Musí mj. zvážit jaké množství nálože a kam umístit, aby se jí použilo pouze nutné množství pro daný cíl, který má určitou odolnost. Pro někoho je tato oblast tvorby vlastního názoru a následného rozhodování, kdy je ponechán prostor pro kreativní řešení každého breachera, zátěž, jiní ji hodnotí kladně a získaná zodpovědnost je baví.


iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Při odpalu nálože je jedna z možností schovat se za ochrannou balistickou deku

Po zkušenostech z letošního cvičení se posádky v Bechyni i v Prostějově shodují na tom, že podobné kurzy budou pořádat každý rok. Je ale dost pravděpodobné, že se uskuteční ještě jiný typ kurzů, a sice příprava instruktorů, kteří budou tuto problematiku vyučovat. Posádka 15. ženijního pluku v Bechyni přípravu instruktorů absolvovala na podzim roku 2020, ale pokud by se podobně měli proškolit vojáci napříč celou Armádou České republiky, můžeme tušit, že bude třeba instruktorů více.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (78%) 208 hlasů
Nahlásit chybu
Události247.cz
Zdroj z blízkého okolí prezidenta Zemana prozradil, jak na tom ve skutečnosti je. Světlé chvilky střídají chvíle zmatenosti, řekl
VědaŽivě.cz
Svatební noc ve středověku měla jasná pravidla. Striktní seznam věcí, které musely být za dohledu dodrženy
JakZdravě.cz
Tabulka pro zjištění optimální váhy: Jaká je vaše hodnota s ohledem na pohlaví a věk?
adbz.cz
Bohatě rozkvetlá terasa, balkón a parapety po celý rok. Jak je osázet, prozradila letitá pěstitelka