Česká republika výjimečně a předčasně ukončila misi v Afghánistánu. Naši vojáci zde působili celkem 19 let

Afghánská mise je vůbec nejdelší zahraniční misí v historii české armády. Za dobu svého působení získali vojáci mj. cenné bojové zkušenosti.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Česká mise v Afghánistánu – mise nazvaná Resolute Support – je u konce. Poslední čeští vojáci se z afghánské mise vrátili 27. června 2021, přičemž přiletěli velkokapacitním přepravním letounem Antonov An-124 Ruslan, ve kterém se přepravoval i materiál (výzbroj, technika, …). Samotné plánování přesunu zpět do vlasti se uskutečnilo v řádu měsíců a připravovala jej jednotka, která v Afghánistánu působila od února letošního roku.

Mise pomohla k profesionalizaci české armády

Za devatenáct let působení zde sloužili vojáci ze strážních jednotek, chemické a biologické ochrany, rekonstrukčního týmu Lógar či polní nemocnice. Podle náčelníka Genrálního štábu Armády ČR, arm. gen. Aleše Opaty, pomohla afghánská mise obecně k profesionalizaci české armády, kdy vojáci získali obrovské bojové zkušenosti. Prověřili si svoji vycvičenost a připravenost v reálném boji, v praxi otestovali memorované taktické postupy, vyzkoušeli nejrůznější vybavení, zbraně a techniku.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Posledních 12 vojáků, kteří se vrátili z mise v Afghánistánu

Na základě získaných zkušeností z ostrých bojů ve složitém terénu (provincie Warda, Hílmand, Lógar, Kandhár či Fajzabád) se upravily postupy vedení bojové činnosti na zemi i ve vzduchu. Dále došlo k modernizaci zbraní, uniforem, spojovací techniky atd. Zkušenosti nabraly i letecké a logistické jednotky. Své znalosti rozšířili i lékaři během válečné chirurgie. Celkem se zde od roku 2002 vystřídalo na 11 500 vojáků, z toho někteří opakovaně. Čtrnáct vojáků během trvání mise bohužel zemřelo.

Návrat do vlasti se plánoval měsíce

Před samotným plánováním návratu je do místa nasazení vyslána odborná komise, která vybavení a materiál zhodnotí z hlediska dalšího využití, kategorizuje ho a porovná cenu za jeho přepravu s pořizovací cenou. Vzhledem k hospodárnosti české armády byla dovezena většina vybavení, výzbroje i techniky. Celkem bylo nutné vypravit tři velkokapacitní letouny Ruslan a jeden letoun Airbus, které přivezly celkem 170 tun materiálu.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Ve třech velkokapacitních letounech Ruslan a dalších letounech se přivezlo na 170 tun materiálu

Veškerý dovezený movitý majetek Armády České republiky byl převezen do Centra podpory operací v Pardubicích-Semtíně. Zde bude vydezinfikován a následně bude zhodnocen jeho technický stav, popřípadě dojde k opravám k obnovení provozuschopnosti a bojeschopnosti. Poté bude s nejvyšší pravděpodobností předán jednotlivým útvarům po celé republice.

Výjimečná avšak předčasně ukončená mise

Ministr obrany Lubomír Metnar vyzdvihl výjimečnost afghánské mise hned z několika důvodů – jedná se vůbec nejdelší misi, které se Armáda České republiky účastnila, vystřídalo se zde nejvíce českých vojáků a také jich zde, bohužel, nejvíce zahynulo. Česká armáda nicméně v Afghánistánu úplně působit nepřestala. Stále je zde nasazená jednotka Vojenské policie KAMBA, jejímž úkolem je osobní ochrana členů diplomatické mise a obrana a ochrana objektu zastupitelského úřadu ČR v Kábulu.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Podle řady politiků byla afghánská mise ukončená předčasně

Ukončení vojenské mise v Afghánistánu je však podle mnohých vrcholných politických představitelů předčasné a může vést až k destabilizaci země. Lubomír Metnar sice zmínil, že země o českou podporu nepřijde, avšak je diskutabilní, zdali si udrží pokrok, který se tam za téměř dvacetileté působení odehrál. ČR se z Afghánistánu stáhla v souvislosti s tím, že ukončení mise oznámilo NATO. Podle některých zdrojů však již nyní dochází v zemi ke znepokojujícímu vývoji, který může vést k radikalizaci.

Zdroj: Armadaceskerepubliky, ČT24

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články