Více než 50 % nižších poddůstojníků americké armády neumělo použít kompas ani mapu: „Tohle není nic pro mě,“ postěžoval si jeden z nich

Výsledků testů nižších poddůstojníků americké armády byly více než znepokojivé. Poukázaly na silné podcenění „tradičních metod“ a možný problém v praxi.

Američtí vojáci neumí používat kompas ani mapu i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Američtí vojáci se při akcích až příliš spoléhají na přístroje, a jak se ukázalo, mnozí z nich podle všeho zapomněli, jak bez nich navigovat. Odhalil to prosincový kurz americké armády BLC, jehož se účastní nižší poddůstojníci americké armády, aby mohli být povýšeni na seržanty. Když ale dostali test v pokročilé navigaci, kdy nesměli používat GPS ani podobné přístroje, zhruba polovina v něm selhala. Americká armáda proto musí přípravu vojáků změnit, aby nebyli na přístrojích tak závislí a dokázali se v případe potřeby obejít bez nich.

Vojáci nevěděli, co s kompasem ani mapou

Vědět, kde přesně se nachází a jak se dostane na nějaké místo, je pro vojáka jedna z klíčových dovedností. Problém je, že americká armáda a její vojáci mají ve svém vybavení sofistikované přístroje využívající GPS, s jejichž pomocí naprosto přesně vědí, kde jsou. Mnozí z nich proto jednoduše ani nepotřebovali umět s klasickou mapou nebo kompasem zacházet, a stejně tak vytěsnili určování vzdáleností. Nelze jim to však mít za zlé, mohou za to i „ti nahoře“

Školení pozemní navigace iZdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
Školení pozemní navigace

Pozemní navigaci bez přístrojů totiž americká armáda před 4 lety zrušila, ale podle všeho to byla veliká chyba. Nelze ale říci, že by vojáci vůbec neuměli ovládat kompas nebo nevěděli, jak se z jednoho místa dostat na další. Test se navíc týkal pokročilé navigace zahrnující mnoho dovedností. Přesto jsou však jeho výsledky velkým varováním a americké ozbrojené síly, neprošla jím více než polovina z 914 vojáků. Ale například v kurzech do elitních jednotek Rangers v podobném testu selže asi jenom 6 procent vojáků.

Jeden z účastníků, který test neudělal, si později postěžoval, že „takové prehistorické nástroje“ nejsou pro něj, když má k dispozici tolik moderních přístrojů. Zjevně tak pořádně nepochopil, k čemu by mu takové dovednosti byly. Možná ho časem přesvědčí, že nebude moci postoupit do vyšší hodnosti. V nepřátelském území a daleko od „svých“ může každopádně znamenat ovládání kompasu a papírových map přežití. Doslova.

Signál GPS mohou oponenti rušit

Důvodů, proč je vhodné ovládat „staré metody“, je ale více. Spoléhat se jenom na přístroje může být pro vojáky nesmírně problematické, pakliže se ocitnou v situaci, kdy minimálně některé z nich nebudou k dispozici, případně budou nefuknční. I zkušenosti z Ukrajiny ukazují, že třeba ruská armáda disponuje přístroji schopnými rušit signál navigace, minimálně civilních verzí. A lze předpokládat, že bude mít podobné i třeba Čína, což je nejpravděpodobnější americký soupeř; a proto na to musí být armáda připravena.

Problémy s navigací ale nejsou jenom americkou doménou. Hlavně na začátku války na Ukrajině se ukázalo, že ruští vojáci a důstojníci v některých částech země doslova bloudí. I když problém nemusel být jenom v tom, že by neuměli používat kompas nebo jiné navigační pomůcky. Někteří byli vybaveni desítky let starými mapami, na nichž nebyly zakreslené mnohé nové komunikace a sídla. Situace došla tak daleko, že u zajatých ruských vojáků Ukrajinci nacházeli mapy vytisknuté z Google Maps, protože byly mnohem spolehlivější.

Pozemní navigace (v americké armádě)

Měl by i dnes voják zvládat navigaci „postaru“?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články