Obranné pravidlo 6,5 metru není radno podceňovat, může vám zachránit život. Měl by ho znát každý

Pokud se chcete útočníkům bránit střelnou zbraní, může mít tento způsob řadu omezení. I trénovaný profesionál může mít někdy velký problém.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Teoreticky každý z nás se může dostat do situace, kdy se bude muset bránit útočníkovi, který po vás chce peněženku, šperky nebo váš telefon. Pokud bude ozbrojený nožem, pálkou nebo jinou zbraní a vy budete mít pod oblečením schovanou svoji pistoli, můžete být v pokušení ji použít. Ale také se velmi často můžete dostat do situace, kdy to prostě možné nebude. Pak je možná lepší neriskovat a peněženku mu dát.

Hranice 6,5 metru

Mnoho lidí samozřejmě razí přístup, že musíte za každých okolností bojovat a útočníkovi se nepodvolit. Tím ale můžete v mnoha okamžicích velmi riskovat. Proto opravdu kvalitní instruktoři střelby by vám měli dát rady, co za každé situace dělat. Jedním z takových zlatých pravidel je vzdálenost 21 stop, což je přibližně 6,5 metru. Pokud je vám ozbrojený útočník blíže, bránit se pravděpodobně nemá cenu.

iZdroj fotografie: Pixabay

To je pravidlo, které poprvé definoval policista ze Salt Lake City Dennis Tueller v článku nazvaném Jak blízko je příliš blízko? Zkušený policista velmi zjednodušeně vysvětlil, že útočník může vzdálenost 6,5 metru mezi vámi a jím překonat za zhruba 1,5 sekundy. To je doba, za kterou zvládne trénovaný střelec vytáhnout pistoli z pouzdra a útočníka zneškodnit dříve, než by mohl ublížit on jemu. Na kratší vzdálenost to prostě nejde.

Zbraň skrytá pod oblečením se tasí pomalu

Navíc problém je, že toto pravidlo stanovil pro trénované policejní střelce. Pokud jste rekreační střelec, který občas tráví čas na střelnici, pravděpodobně tak rychle tasit, odjistit zbraň a ještě z ní vystřelit ani nezvládnete. Navíc policisté většinou používají otevřená pouzdra připevněná vně oblečení u jejich boku. Vaše zbraň ale bude skrytá pod oblečením, což dobu na její použití ještě více prodlužuje.

iZdroj fotografie: Pixabay

Odborníci doporučují si takovou zkoušku udělat na střelnici. Kdy třeba váš kamarád bude v nějaké vzdálenosti od vás a v jednom okamžiku k vám vystartuje, samozřejmě z bezpečného směru, a vy se budete snažit trefit terč, než dorazí k vám. Existují i další faktory, kdy pravidlo platit nemusí. Použití zbraně je stresová situace a její tasení na živého člověka je mnohem obtížnější, než střelba na terč. Ten se navíc nepohybuje, ale stojí na místě. Proto je třeba si každé použití zbraně dobře rozmyslet a být vždy připraven.

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články