Na ruské bojové lodi došlo k neuvěřitelnému faux pas. Selháním techniky při odpalu rakety se málem sama odpálila

Na palubě lodi ruského námořnictva málem došlo ke katastrofě, když odpálená raketa dopadla jen několik metrů od paluby a ohrozila posádku.

i Zdroj fotografie: Americké námořnictvo / Creative Commons / Public Domain
                   

I mistr tesař se někdy utne. Toto tvrzení platí dvojnásobně v případě cvičení ruské bojové lodě. Nejmoderněji vybavená loď ruského námořnictva totiž zažila velmi nepříjemnou situaci během rutinního cvičení. Posádka fregaty odpálila testovací výstřel rakety s plochou dráhou. Ta místo toho, aby nabrala ten správný směr a vzdálila se od lodi, udělala pravý opak.

Selhání ohrozilo loď i posádku

Bojová loď ruského námořnictva testovala odpálení rakety s plochou dráhou letu 3M-54 Kalibr, která někdy také nese označení 3M14. Tyto rakety se dají odpalovat buď z lodí, nebo k tomu uzpůsobených ponorek. Ruské armádě se tyto rakety velmi osvědčily při boji v Sýrii, kde odpálili celkem 26 kusů této nejmodernější zbraně. Kromě této techniky nesla na palubě ruská bojová loď také nejmodernější zbraně ruského námořnictva – hypersonické střely Cirkon.

iZdroj fotografie: Námořní síly sebeobrany / Creative Commons / CC BY-SA

Vládní propaganda Ruska je velmi přísná a jakýkoliv podobný nepovedený test by jí výrazně poškodil jméno. Proto není divu, že se snažila tuto nepovedenou událost ututlat. Rusko se k nevydařené zkoušce své účinné rakety příliš nehlásí. Na internet však proniklo video, které jasně ukazuje nepovedené odpálení rakety z ruské bojové lodě a následný pád jen několik metrů od její paluby. Tato nekontrolovatelná střela mohla mít fatální následky jak pro loď, tak pro její posádku.

Loď má dlouhou a zajímavou historii

Torpédoborec Maršál Šapošnikov byl zařazen do aktivní služby již v roce 1985. Toto ruské plavidlo mělo za cíl chránit hladiny vod proti nepřátelské technice, zejména tedy ponorkám. Loď je známá především díky tomu, že zachránila unesený tanker bez jediné ztráty. Tento raketový test si ale za rámeček nedá. Nejednalo se však o první nezdařenou zkoušku ruského námořnictva.

Zdroj: Shepard News

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články