Rostliny, které účinně fungují jako repelent proti komárům a dotíravému hmyzu. Pro pobyt v přírodě jde o nezbytný trik, který může zachránit život

Otravným komárům odzvonilo. S určitými rostlinami, které najdete volně v přírodě, budete chráněni stejně dobře jako s repelentem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když se připravujete na delší túru, nebo chcete v přírodě vyzkoušet přežití, balíte si pouze minimum věcí. Většinu výdobytků moderní civilizace tak necháváte doma, repelent z drogerie nevyjímaje. V našich podmínkách, na rozdíl od zemí tropů, subtropů, nebo třeba Aljašky, není bezpodmínečně nutné nosit repelent neustále s sebou. Ovšem i u nás jsou místa, nebo situace, kdy byste po repelentu s chutí sáhli. Níže si můžete přečíst o rostlinách, které fungují stejně dobře jako syntetický repelent a navíc vám nezaberou místo v batohu.

Repelent v případě potřeby

Každý, kdo vyráží do přírody, by měl znát rostliny, které v dané oblasti rostou. Tato znalost mu totiž v mnohých případech může velmi pomoci. Pokud vás pronásleduje hejno krvežíznivých komárů, použijte jako repelent odzkoušené rostliny. Ty, které ze zkušenosti 100% fungují, jsou například kakost skvrnitý (Geranium maculatum), bez červený (Sambucus racemosa), nebo papratka samičí (Athyrium filix-femina).

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kakost skvrnitý (Geranium maculatum)

U každé z výše uvedených rostlin platí, že pokud ji chcete použít jako repelent, nejprve si natrháte její listy. Listy poté v ruce rozmačkáte, nebo je rozdrtíte mezi dlaněmi. Výslednou hmotou si potřete ruce, nohy, krk – zkrátka všechna místa, která chcete mít proti komárům chráněná. Po aplikaci rostliny na kůži komáři pouze přistanou, ale nebodají. V momentě, kdy vás začínají opět štípat, je čas repelent aplikovat znovu.

Jak prodloužit přirozenou ochranu?

Průměrná doba, po kterou takto připravený repelent funguje, se pohybuje okolo 5-10 minut. Není to tedy příliš dlouho, ačkoliv v případě nouze je to postačující. Pokud byste chtěli prodloužit ochranu, kterou vám rostliny proti komárům poskytují, můžete si z nich připravit olej. Do hrnce na pomalé vaření nalijte obyčejný olej a do něj vložte natrhané listy výše uvedených rostlin. Celé to vařte na nejnižší stupeň. Pokud chcete připravit menší množství, nalijte olej do zavařovací sklenice a listy rostlin vložte tam. Celou sklenici poté umístěte do vodní lázně a pomalu vařte.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Olej z papratky samičí (Athyrium filix-femina)

Výsledný výluh přelijte do uzavíratelné nádoby, kterou si budete moci vzít s sebou do terénu. Nádoba může, ale i nemusí obsahovat rozprašovač. Olejem si následně potřete všechny části těla, které chcete mít chráněné. Takto připravený repelent účinkuje o něco déle, než pouze rozdrcené listy a komáři na vás navíc ani nepřistanou. Závěrem zmiňme některé rostliny, které by měly být efektivním repelentem, ale nejsou – jsou to řebříček obecný (Achillea millefolium), heřmánek terčovitý (Matricaria discoidea), nebo olej z březové kůry.

Zdroj: Skilled Survival

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články