Rostliny, které účinně fungují jako repelent proti komárům a dotíravému hmyzu. Pro pobyt v přírodě jde o nezbytný trik, který může zachránit život

Otravným komárům odzvonilo. S určitými rostlinami, které najdete volně v přírodě, budete chráněni stejně dobře jako s repelentem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když se připravujete na delší túru, nebo chcete v přírodě vyzkoušet přežití, balíte si pouze minimum věcí. Většinu výdobytků moderní civilizace tak necháváte doma, repelent z drogerie nevyjímaje. V našich podmínkách, na rozdíl od zemí tropů, subtropů, nebo třeba Aljašky, není bezpodmínečně nutné nosit repelent neustále s sebou. Ovšem i u nás jsou místa, nebo situace, kdy byste po repelentu s chutí sáhli. Níže si můžete přečíst o rostlinách, které fungují stejně dobře jako syntetický repelent a navíc vám nezaberou místo v batohu.

Repelent v případě potřeby

Každý, kdo vyráží do přírody, by měl znát rostliny, které v dané oblasti rostou. Tato znalost mu totiž v mnohých případech může velmi pomoci. Pokud vás pronásleduje hejno krvežíznivých komárů, použijte jako repelent odzkoušené rostliny. Ty, které ze zkušenosti 100% fungují, jsou například kakost skvrnitý (Geranium maculatum), bez červený (Sambucus racemosa), nebo papratka samičí (Athyrium filix-femina).

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kakost skvrnitý (Geranium maculatum)

U každé z výše uvedených rostlin platí, že pokud ji chcete použít jako repelent, nejprve si natrháte její listy. Listy poté v ruce rozmačkáte, nebo je rozdrtíte mezi dlaněmi. Výslednou hmotou si potřete ruce, nohy, krk – zkrátka všechna místa, která chcete mít proti komárům chráněná. Po aplikaci rostliny na kůži komáři pouze přistanou, ale nebodají. V momentě, kdy vás začínají opět štípat, je čas repelent aplikovat znovu.

Jak prodloužit přirozenou ochranu?

Průměrná doba, po kterou takto připravený repelent funguje, se pohybuje okolo 5-10 minut. Není to tedy příliš dlouho, ačkoliv v případě nouze je to postačující. Pokud byste chtěli prodloužit ochranu, kterou vám rostliny proti komárům poskytují, můžete si z nich připravit olej. Do hrnce na pomalé vaření nalijte obyčejný olej a do něj vložte natrhané listy výše uvedených rostlin. Celé to vařte na nejnižší stupeň. Pokud chcete připravit menší množství, nalijte olej do zavařovací sklenice a listy rostlin vložte tam. Celou sklenici poté umístěte do vodní lázně a pomalu vařte.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Olej z papratky samičí (Athyrium filix-femina)

Výsledný výluh přelijte do uzavíratelné nádoby, kterou si budete moci vzít s sebou do terénu. Nádoba může, ale i nemusí obsahovat rozprašovač. Olejem si následně potřete všechny části těla, které chcete mít chráněné. Takto připravený repelent účinkuje o něco déle, než pouze rozdrcené listy a komáři na vás navíc ani nepřistanou. Závěrem zmiňme některé rostliny, které by měly být efektivním repelentem, ale nejsou – jsou to řebříček obecný (Achillea millefolium), heřmánek terčovitý (Matricaria discoidea), nebo olej z březové kůry.

Zdroj: Skilled Survival

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky