Signální píšťalku lze jednoduše vyrobit z prázdné nábojnice. Osvědčený postup, který zvládne i úplný začátečník. Děti z ní budou nadšené

Když se ztratíte v lese, můžete si pomoc přivolat signální píšťalkou. Nemáte-li ji s sebou, můžete si ji vyrobit. Stačí vám k tomu pouze prázdná nábojnice.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Schopnost umět si vyrobit signální píšťalku vám může v terénu zachránit život. Jeden ze způsobů, jak si ji vyrobit, je z prázdné nábojnice. Pokud jste již někdy viděli lovecké nábojnice, mohly vám připomínat právě píšťalky. Tato podobnost, společně s několika málo úpravami, vám pomůže vytvořit velmi hlasitou signální píšťalku. Píšťalkou pak na sebe můžete v případě nouze upozornit a přivolat si tak pomoc. Celá výroba takovéto píšťalky vám nebude trvat déle než deset minut.

Příprava nábojnice

Pokud budete mít štěstí, můžete nábojnici nalézt v lese. (Ve Spojených státech amerických to není výjimkou.) V opačném případě musíte mít jednu u sebe. Na výrobu píšťalky jsou vhodnější lovecké nábojnice, které jsou delší. V prvním kroku je nutné zbrousit zúženou část nábojnice. Budete brousit tak dlouho, dokud nedostanete váleček, který má na obou koncích stejný průměr. Broušení můžete provést o větší kámen. Pokud jste blíž civilizaci, můžete nábojnici zbrousit i o beton, nebo asfalt použitý na cestní síť. Samotné broušení zabere asi 4 minuty.

iZdroj fotografie: Shutterstock

Až zúženou část zbrousíte, vezměte si malý kamínek a ohlaďte zbroušenou hranu zevnitř. Snažte se, aby byl okraj co možná nehladší.  Poté od zbroušeného okraje odměřte asi třetinu délky nábojnice. V této vzdálenosti vybrousíte na šířku otvor. Nábojnici vezměte do ruky a přejíždějte s ní hranu kamene sem a tam. V místě, kde ji brousíte o hranu kamene, se promáčkne a vytvoří se menší díra. V tento moment můžete přestat brousit a k ruce si vezměte menší kamínek, nebo nůž. Promáčklou část vydloubněte ven. Vzniklý otvor vyčistěte a ohlaďte. Tato část zabere zhruba dvě minuty.

Zkompletování píšťalky

Když se podíváte na upravenou nábojnici z profilu, všimněte si, že vybroušený otvor má specifický tvar. Blíž z náustku jde svisle dolů, a poté se zvedá šikmo do zadní části nábojnice. Dalším krokem ve výrobě píšťalky je její zkompletování. Najděte si proto větvičku, která odpovídá průměru nábojnice. Tedy takovou, která lze do nábojnice snadno zastrčit, ale nevypadává z ní. Větvičku odlomte a zlom ohoblujte opět o kámen co nejvíc do hladka. Znovu zasuňte větvičku do nábojnice a nehtem si poznačte její potřebnou délku. Větvička musí dosahovat od okraje píšťalky až po vybroušený otvor.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Následně větvičku vytáhněte a z jedné strany ji po celé potřebné délce trochu obruste. Obroušení zajistí mezeru, kterou bude v píšťalce proudit vzduch, až budete foukat. Máte-li větvičku obroušenou, zkontrolujte zasunutím do nábojnice správnou délku. Větvičku poté ulomte a vložte do nábojnice.  Tímto posledním krokem jste dokončili výrobu signální píšťalky. Takto vyrobená píšťalka je velmi hlasitá, a proto v případě nouze dobře poslouží.

Zdroj: Skilled Survival

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články