Šitíčko zrovna není k dispozici? S tímto jednoduchým trikem lze zašít jakoukoliv díru pomocí čistě přírodní jehly a nitě

Když vyrazíte na túru do USA, možná si zapomenete přibalit šitíčko. Pokud se vám roztrhnou kalhoty, nemusíte ale zoufat – jednoduše si vyrobte šitíčko přírodní.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V případě, že se vypravujete na túru, si jistě balíte pouze minimum věcí. Soustředíte se na to nejdůležitější vybavení a zbytek se snažíte co nejvíce zredukovat. Jako nejzbytnější se potom jeví oblečení. V připraveném batohu máte maximálně jedno náhradní triko a kalhoty. Pokud se vám oblečení (kalhoty, triko, ponožky,…) roztrhne, často musíte chodit s dírou. Jsou ale způsoby, jak díru zašít, i když jste šitíčko zapomněli doma.

Přírodní jehla a nit

Na Zemi se vyskytuje kolem 350 tisíc zaznamenaných druhů rostlin, přičemž lidé je využívají nejrůznějšími způsoby. Některé rostliny pěstujeme jako okrasné, jiné nám pomáhají chránit určité lokality (například svahy před sesuvem půdy). Rostliny pěstujeme také jako potravu, nebo z nich vyrábíme třeba palivo, či oblečení. Možností využití je zkrátka spousta. Možná by vás ale nenapadlo, že z jedné rostliny jde vyrobit jehla a nit jen tím, že upravíte její list.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Juka má velmi ostré listy, které v případě potřeby mohou posloužit jako jehla a nit

Jedná se o juku vláknitou (Yucca filamentosa), která se přirozeně vyskytuje na jihovýchodě Spojených států amerických. V České republice přirozeně neroste, a proto když ji vidíte, jedná se vždy o introdukovanou rostlinu, která se nejčastěji pěstuje jako okrasná. Juka je rostlina podobná agáve (nebo aloe) s velkými a tlustými listy, které jsou zakončené ostrými hroty. Právě ostré konce listů poslouží jako jehla. Nit se vyrobí z vláken listů.

Jak „šitíčko“ vyrobit

Nouzové šitíčko si vyrobíte velmi jednoduše. Nejprve odříznete jeden z listů juky vláknité. Posléze začnete konec a prostředek listu trhat – třepit na vlákna. Jde to vcelku snadno, protože list se loupe v pruzích. Nepolekejte se, protože juka vláknitá má, jak je možné tušit již z názvu rostliny, vláken opravdu mnoho. Po oloupání celého listu vám v ruce zůstane jen špička listu a jedno středové vlákno, které nožem rozřízněte po celé délce napůl.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dva vzniklé proužky nyní budete motat do sebe, abyste zvýšili pevnost vlákna v tahu. Chytíte si hrot listu a jedno z vláken začnete točit po směru hodinových ručiček. Když je částečně zamotané, začnete ho motat do druhého vlákna proti směru hodinových ručiček. Je důležité motat po malých kouscích a umotanou část si vždy držet, aby se nerozpletla. Tímto postupem získáte asi 60 cm dlouhou „jehlu“ s „nití“, která vám spolehlivě zašije, co je potřeba.

Zdroj: Skilled Survival

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články