Uvízli jste v přírodě uprostřed ničeho a máte u sebe jen auto? Postačí nouzový trik k rozdělání ohně za pomoci autobaterie

Když je nejhůře a zůstanete odříznutí od civilizace, můžete rozdělat oheň i pomocí autobaterie. A je úplně jedno, jak je silná.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Češi jsou národem milovníků hor a zimních sportů. Každoročně najezdíme stovky kilometrů zimní krajinou při cestách za zábavou a poznáním přírody. Kromě pozitivních zážitků s sebou tyto cesty, ale nesou i riziko uvíznutí v závějích či na zledovatělé cestě. Co dělat, když potřebujeme rozdělat oheň pro osušení mokrého oblečení, ohřátí pokrmu nebo vyslání signálu zachráncům? Ne vždy je po ruce zapalovač, nebo sirky. Naštěstí je možné využít obyčejné tužky a autobaterie.

iZdroj fotografie: Uživatel t3xt (talk) / Creative Commons / CC0 1.0

Příprava materiálu a okolí

K zažehnutí plamene nám bude stačit skromná výbava, kterou má při ruce takřka každý motorista. Nejde o nic jiného než klasickou tužku, startovací kabely a autobaterii. Předem je třeba upozornit, že je vždy důležité myslet na vlastní bezpečnost. Oheň rozděláváme tak, aby nedošlo ke zranění nás samotných, ostatních lidí a poškození věcí. Před rozděláním ohně si zároveň připravíme místo na ohniště a materiál, kterým budeme oheň živit, baterie a tužka vytvoří silný, ale rychle hořící plamen ! Pozor na požáry.

iZdroj fotografie: Uživatel Emad-madu / Creative Commons / CC BY-SA 40

Rozdělání ohně

Postup je jednoduchý. Tužku rozpůlíme, tak aby došlo k odhalení grafitového jádra tužky. Startovací kabely připojíme k baterii automobilu. Volné konce startovacího kabelu pak umístíme na opačné konce tužky, tak aby se dotýkaly grafitu. V okamžiku dojde ke vznícení tužky. Zde se nám vyplatí pečlivá příprava místa a materiálu pro oheň, protože tužka samotná rychle shoří. Po celou dobu je nutné dbát zásad bezpečnosti.

iZdroj fotografie: Uživatel Timo Newton-Syms / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Říká se, že oheň je dobrým sluhou, a v krizových situacích to platí dvojnásob. Pamatujte, že i obyčejná autobaterie vás může zachránit.

Zdroj: SkilledSurvival

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Zobrazit další články