Zkouška ohněm, vojáci ze Strakonic odcestovali do zahraničí. V Litvě je čeká speciální alianční mise

Čeští vojáci budou pod velením majora Dvořáka sbírat cenné zkušenosti během mise v Litvě, kde budou spolupracovat s ostatními členy NATO.

i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Členové vojenské pozemní protivzdušné obrany dostanou příležitost předvést své schopnosti v zahraničních misích v Litvě. Zároveň se jedná o první podobnou akci v historii, při které strakonický 25. protiletadlový raketový pluk půjde do úkolového uskupení během zahraniční mise. Působení českých vojáků v Litvě odstartovalo již v červenci a jedná se o speciální alianční mise.

Do Litvy odcestovaly dvě skupiny vojáků

Již na začátku července se do zahraničí, konkrétně do Litvy, přesunula první vybraná skupina vojáků. Pro dopravu využili vlak s technikou a doprovodem pro případ nouze. Zbytek vyvolených mužů odletělo 20. července z vojenského letiště v Pardubicích. České vojáky si na této misi vezmou pod křídla němci, kteří ji povedou. Mise se soustředí na kolektivní obranu NATO v době míru, krize a případného konfliktu. Velit celé skupině vojáků bude major Roman Dvořák.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR

Jednotka se na akci připravovala téměř rok

Česká jednotka v Litvě zahrnuje celkem 131 vojenských příslušníků. Jedná se o vojáky z 252. protiletadlového oddílu, kteří jsou doplněni jejich kolegy ze zbývajících částí strakonického pluku a dalších útvarů Armády České republiky. Přípravy na tuto misi odstartovaly už téměř rok zpátky a dohlíželi na ni zástupci z nadřízených oddílů a Velitelství pro operace. Ještě před samotnou misí museli vojáci prokázat své dovednosti hned při několika testovacích zkouškách.

Důležitá spolupráce s ostatními členy NATO

Čeští vojáci si v Pobaltí zdokonalí schopnosti během společného výcviku s dalšími aliančními státy. Čeká je mimo jiné také zabezpečování protivzdušné obrany. Celá mise je pro vojáky velmi cennou zkušeností. Přestože se už někteří účastnili různých misí po celém světě, tato je pro samostatnou jednotku první. Velitel skupiny, major Dvořák, uvedl, že je tato mise nesmírně přínosná pro všechny zúčastněné vojáky. Budou si totiž moci rozvinout schopnosti ve spolupráci s ostatními jednotkami NATO.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR

Samotní vojáci prozradili, že kromě svých vojenských dovedností si na této misi zdokonalí také své jazykové schopnosti. Ještě před samotným odjezdem museli být vojáci kvůli epidemiologickým opatřením v povinné karanténě. Kromě vojáků projdou těžkou zkouškou i jejich rodinní příslušníci, kteří bez nich budou muset vydržet.

Zdroj: MOČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články