Vteřinové lepidlo sešije ránu stejně efektivně jako klasické stehy. Finta, která pomůže zabránit infekci, či dokonce zachránit život

Pokud se chystáte na delší túru, přibalte si do batohu vteřinové lepidlo. Řezné rány „sešívá“ stejně dobře, jako slepuje rozbité věci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lepidlo ve všech jeho podobách je dnes běžnou součástí každé domácnosti. Pomocí toho vteřinového slepujeme nejrůznější věci, které se rozbily. Můžeme ale postupovat stejně i v případě, že tou „rozbitou věcí“ jsme my sami? Odpověď je ano, můžeme. Vteřinové lepidlo otevřenou ránu hygienicky uzavře a my můžeme dokončit túru, nebo bezpečně dojít k nejbližšímu lékaři. Kromě skutečné soupravy šití neexistuje nic, co by se pro tuto práci hodilo lépe.

Jak ošetřit ránu vteřinovým lepidlem

V první řadě je důležité zopakovat, že se jedná o nouzové řešení a rozhodně bychom se měli snažit podobným situacím předcházet. Pokud se nicméně něco podobného stane, jednáme co nejrychleji. Rány, které se dají ošetřit vteřinovým lepidlem, jsou obvykle povrchové a menšího rozsahu. V případě, že se tedy např. pořežete, si můžete efektivně pomoci i sami. Pokud se ale poraníte více, nebo budete mít vnitřní zranění, vyhledejte neprodleně lékařskou pomoc.

iZdroj fotografie: Shutterstock
Vteřinové lepidlo využíváme mnohými způsoby. Za ty tradiční se dá považovat lepení rozbitých věcí.

 Jak tedy postupovat v případě otevřené rány, kterou chcete ošetřit vteřinovým lepidlem? Nejdůležitějším krokem je dezinfekce. Ránu můžete ošetřit kupříkladu kapesníkem napuštěným v alkoholu a následně očistit vodou. Ve druhém kroku si připravíte kousek gázy, kterým ránu důkladně osušíte. Následně aplikujte vteřinové lepidlo. To otevřete a špičkou tuby přejeďte po ráně. Je dobré lepidlo uhladit – můžete k tomu použít stranu špičky tuby lepidla. Celý proces zalepování zopakujte 3x. Při zalepování nezapomeňte ránu sevřít, dokud lepidlo nevyschne.

Chirurgické lepidlo je ve vývoji

Abyste si dokázali v případě potřeby slepit otevřenou ránu, stačí vám běžně dostupné vteřinové lepidlo. Podle některých zdrojů se vteřinové lepidlo používalo již za 2. světové války, nebo války ve Vietnamu k ošetřování ran vojákům. Výhoda lepidla je ta, že ránu hygienicky uzavře a tudíž se tam nedostane infekce. Je důležité ale myslet na to, že do rány nesmíme dále zasahovat a dezinfikovat ji – lepidlo by se poškodilo, nebo ve druhém případě rozpustilo.

iZdroj fotografie: Shutterstock
Povrchová poranění si můžete v terénu ošetřit pomocí vteřinového lepidla. Funguje stejně dobře jako klasické stehy.

V současné chvíli jsou ve vývoji tkáňová a chirurgická lepidla (vývoj probíhá na bostonské Northeastern University). Ošetření pomocí chirurgických lepidel funguje na stejném principu jako ošetření pomocí vteřinového lepidla, ale na rozdíl od něj jsou zdravotně nezávadná. Chirurgická lepidla se snaží zkombinovat elasticitu, přilnavost, netoxicitu a biologickou kompatibilitu. Případné využití má velký potenciál, a to zejména v oblasti vnitřních zranění, která se obtížně sešívají klasickým způsobem.

Zdroj: Skilled Survival

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články