Návrat výcviku Aktivních záloh po koronavirové přestávce v plné síle

Příslušníci Aktivní zálohy se opět vrátili na cvičiště i s novými členy. Kvůli koronavirovým opatřením se sešli znovu na cvičišti až po 15 měsících.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ve Vojenském újezdu Libavá se sešli průzkumníci jak z posádky Prostějov, tak i členové čety elektronického útoku Aktivních záloh z posádky Opava. Ty směřovaly k aktivnímu nabírání nových členů AZ. Sdělil to náčelník skupiny, kapitán Josef Sklípek. Mezi nováčky se najdou odborníci v různých oborech z řad veřejnosti. 

Co jsou to Aktivní zálohy

Aktivní záloha je plnohodnotnou součástí ozbrojených sil České republiky a oficiálně vznikla na základě potřeb Armády ČR. Dobrovolníci, kteří chtějí pomoci v případě ohrožení vlasti se tak mohou zapojit do vojenského života. Její členové se během roku po několik týdnů aktivně věnují výcviku a ve zbylém čase chodí do svého civilního zaměstnání. Mají tak možnost kombinovat dvě povolání.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Příslušníci AZ jsou potřeba především pro doplňování ozbrojených sil za stavu ohrožení státu, při válečném stavu při živelných či ekologických katastrofách. Členem se může stát jakýkoli občan České repoubliky, který je ve věku od 18 do 60 let, prokáže trestní bezúhonnost a uzavře dohodu o zařezení do AZ. Během koronavirových opatření prováděli členové Aktivních záloh cvičení pomocí e-learningu. 

Provedli past na vozidlo a složili zátěžový test

29 záložníků nastoupilo na výcvik Aktivních záloh 74. mechanizovaného praporu Bučovice. Jedná se především o IT specialisty, kteří chtějí přispět k posílení obranyschopnosti České republiky. Dalšími členy jsou bývalí vojáci z povolání. Výcvik Aktivních záloh má za úkol především zdokonalení schopností a dovedností vojáků. Během výcviku se zdokonalovali ve střelbě z ručních zbraní, patrolování či bojových drilech.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mezi zadanými úkoly je čekalo také vymyslet a provést past na vozidlo. Tu měli provést po několikakilometrovém přesunu a přenocování v lese. Na konci cvičení absolvoval každý z vojáků ještě zátěžový test. Velitel AZ a nadporučík Jiří Groll k provedenému výcviku prohlásil, že jej příslušníci nepřestávali překvapovat svým odhodláním, motivací a zápalem. 

Zdroj: AČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články