Málokdo je odhalí: zkuste na fotkách najít odstřelovače, kteří se umí maskovat tak dobře, že nejsou vidět ani tehdy, kdy o nich víte

Odstřelovači musí nejenom precizně zacházet se svou zbraní, ale také splývat s okolím. Mistři maskování se nedají vidět, ani když se díváte přímo na ně.

Ostřelovač s hejkalem i Zdroj fotografie: Pxhere
i Zdroj fotografie: Izraelské obranné síly
i Zdroj fotografie: Izraelské obranné síly
i Zdroj fotografie: Izraelské obranné síly
i Zdroj fotografie: Izraelské obranné síly
i Zdroj fotografie: Izraelské obranné síly
i Zdroj fotografie: Izraelské obranné síly
i Zdroj fotografie: Izraelské obranné síly
Další 4 fotografie
Další 4 fotografie
                   

Dobrý odstřelovač vybrané cíle nelikviduje jen přesnou střelbou na dlouhou vzdálenost, ale musí se také ujistit, že nikdo neví, kde se nachází. Pokud by nepřítel jeho pozici odhalil, může okamžitě čelit odvetné palbě a zahynout. „Snipeři“ proto využívají celou škálu metod maskování tak dokonalých, že když se podíváte na fotografie, málokteré odhalíte. Naživo a ke všemu pod tlakem to tak může být nereálný úkol; svědčí o tom třeba elitní izraelští odstřelovači v galerii.

Bez maskování to nejde

Že je třeba působit nepozorován si uvědomuje každý odstřelovač už do doby, co na svět přišly zbraně s přesným dlouhým dosahem. Třeba stovky metrů se sice mohou zdát jako dálka, ale mnohdy tomu tak není. Odstřelovač navíc musí zaujímat takovou pozici, aby z ní dobře viděl cíl, ale zároveň on sám viděn nebyl. Prozrazený odstřelovač se totiž jinak může stát lovnou zvěří.

Pro maskování platí několik zásadních pravidel vycházejících ze schopností lidského zraku. Lidské oko například velmi dobře rozeznává různé siluety nebo geometrické tvary a dokáže také identifikovat nějaké odlišnosti okolí. A právě proto je třeba vše takové rozbít. Samozřejmě platí, že velmi dobře viditelné jsou lesklé předměty, ale například i světlá lidská kůže. Co není na obrázcích vidět, ale odstřelovače může prozradit, je i hluk, a má-li nepřítel vycvičené psy, tak i pach.

Snipeři používají hejkala

Odstřelovač se také musí flexibilně přizpůsobit pozici, na níž se nachází. Může se totiž stát, že v případě změny pozice jen o několik metrů nebude jeho původní maskování funkční. Proto snipeři, včetně českých, při maskování v přírodě používají speciální oblek nazývaný hejkal. Ten je opatřen síťovinou, k níž jsou přichyceny různé maskovací materiály, a to jak umělé, tak přírodní. Obecně platí, že během maskování je na takovém obleku o něco méně materiálu umělého a více přírodního, poměr a vzor si volí sám odstřelovač.

Odstřelovači irské armády iZdroj fotografie: Irish Defence Forces / Creative Commons / CC BY
Odstřelovači irské armády při přípravě maskování

Ovšem ani to nestačí, odstřelovač si musí být vědom například toho, jakým směrem, tedy od země nahoru, roste okolní vegetace, a na hejkala přírodní materiály umístit ve správním směru, jinak bude maskování neúčinné. Když navíc změní svou polohu, je třeba materiál okamžitě upravit. Nutností je zatmavení kusů kůže, aby se neleskly, rozbitá silueta zbraně nebo zamezení odlesku optiky a hodinek. Může se ale jednat i o jiné prvky. Třeba úspěšný odstřelovač druhé světové války Simo Häyhä (přezdívaný bílá smrt) si do úst v zimě dával sníh, aby ho neprozradila kondenzace při výdechu.

Galerie

Další 4 fotografie
Další 4 fotografie

Jak nejlépe zamaskovat svoji pozici?

Zdroj: Insider
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články