Zraněnou ruku je potřeba ihned zafixovat. S tímto šikovným fíglem lze vytvořit provizorní šátkový závěs i z obyčejného trika

Trojcípý šátek u sebe nosí málokdo, triko má na sobě každý. V případě poranění horní končetiny ho neváhejte použít jako oporu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Šátkový závěs má v rámci první pomoci široké uplatnění. Klasicky se pro něj využívá zejména trojcípý šátek, který slouží k fixaci horní končetiny při poranění kloubů, zlomeninách, naraženinách, apod. Na trhu jsou k dispozici samozřejmě i další varianty závěsu horní končetiny – zmiňme klasické obinadlo, či podpůrný závěs horní končetiny s různým polstrováním, nebo vyztuženým popruhem přes rameno. Pokud jste v terénu, často s sebou nemáte nic z výše uvedeného. V případě poranění ruky musíte tedy spoléhat na improvizaci. Níže vám vysvětlíme, jak udělat šátkový závěs z obyčejného trika.

Opravdu je šátkový závěs nutný?

V tomto případě opravdu platí, že šátkový závěs horní končetiny nepotřebujete do té doby, než jej opravdu potřebujete. V takových případech (kdy ho opravdu potřebujete) jste si pravděpodobně narazili, nebo zlomili ruku, nebo jste si zlomili klíční kost, pohmoždili loketní kloub, nebo ruku celkově. Šátkový závěs není vhodný pro všechny typy zlomenin horních končetin, ale jste-li v terénu, značně vám uleví. Ruku budete mít v závěsu částečně chráněnou a uvolněnou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pro výrobu provizorního závěsu horní končetiny použijte triko, které máte na sobě

Naštěstí jsou šátkové závěsy opravdu snadné na improvizaci. Můžete je zhotovit z nejrůznějších triček, mikin, šátků, dek, nebo plachet. V případě, že je kus látky příliš velký (například v případě deky a plachty), jednoduše ho uřízněte. Naopak v případě, že je malý, můžete svázat několik kusů dohromady (za příklad uveďme dva šátky svázané dohromady). Takto improvizované šátkové závěsy jsou ale pouze nouzové, rozhodně nenahrazují plnohodnotné ošetření lékařem.

Jak provizorní závěs vyrobit

Výroba provizorního šátkového závěsu z trika je velmi jednoduchá. V prvním kroku si triko sundáte a opětovně si ho nasadíte pouze přes hlavu. Kolem krku vám nakrčená látka vytvoří jakýsi nákrčník. Ve druhém kroku vsunete poraněnou ruku spodem pod triko, jako byste si ho chtěli obléci, ale protáhnete ji opačným rukávem ven (tedy, v případě poranění pravé ruky ji protáhnete ven levým rukávem). Zbytek trika zasunete mezi poraněnou ruku a hrudník. A to je vše, provizorní závěs je hotový.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výhodou tohoto závěsu je, že máte druhou ruku pohyblivou bez jakéhokoliv omezení a zároveň máte poraněnou ruku alespoň částečně fixovanou a uvolněnou. Ovšem pokud s sebou máte trojcípý šátek, použijte ten. Uvážete ho následovně – jeden cíp šátku přiložte na zdravé rameno, vrchol šátku směřujte k lokti poraněné horní končetiny a druhý cíp šátku směřujte k zemi. Cíp, který směřuje k zemi, vezměte, zvedněte ho a zavažte za krkem s druhým cípem. (poraněná ruka by měla být v závěsu). Ruku můžete ještě lépe fixovat, pokud za loktem uděláte z vrcholu šátku uzel.

Zdroj: Skilled Survival

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Zobrazit další články