Kalašnikov je horší než atomová bomba | ArmádníZpravodaj.cz

Nejsmrtelnější vynálezce světa: Michail Kalašnikov a jeho AK-47. Nejen na suchu, ale i pod vodou dokáže divy

Zatímco atomové bomby, svržené v roce 1945 mají na svědomí 200 000 lidí, oběti útočné pušky AK-47 jdou do milionů. Jaká je její historie?

i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Samotné její jméno je pojem! Útočná puška AK-47 nebo prostě Kalašnikov je známá po celém světě. Původně byla vyvinuta v utajení pro sovětskou armádu a do dnešního dne bylo odhadem vyrobeno 100 milionů kusů AK-47 a jejích variant. Tato zbraň se nyní nachází v arzenálech armád po celém světě. A nejen armád! V roce 2012 civilní občané USA nakoupili tolik AK-47 jako ruská policie a armáda.
Kalašnikovův vynález

Michail Timofejevič Kalašnikov se narodil 10. listopadu 1919 a za 2. světové války byl tankovým mechanikem v sovětské armádě. Během německé invaze do SSSR v roce 1941 byl zraněn. Když na vlastní oči viděl bojovou převahu, kterou Wehrmachtu poskytovaly sofistikovanější střelné zbraně, rozhodl se Kalašnikov vyvinout vlastní automatickou zbraň. Ještě v armádě vytvořil několik návrhů, které prohrály s konkurencí, než nakonec vyrobil první AK-47.


iZdroj fotografie: Public Domain

Název Kalašnikovova největšího vynálezu, AK-47, znamená Automat Kalašnikova 1947, tedy rok, kdy byl poprvé vyroben. V roce 1949 se AK-47 stal základní zbraní sovětské armády. Útočná puška, kterou později převzaly i další státy Varšavské smlouvy, se rychle rozšířila po celém světě a stala se symbolem revoluce v tak vzdálených zemích, jako je Vietnam, Afghánistán, Kolumbie nebo Mosambik, na jehož vlajku se dokonce dostal.


iZdroj fotografie: Public Domain

Během svého dlouhého života Kalašnikov svůj dnes již klasický design dále vylepšoval. V roce 1959 byla zahájená výroba nového modelu. V AKM Kalašnikov nahradil frézovaný závěr AK-47 závěrem z lisovaného kovu, čímž se stala zbraň ještě lehčí a levnější na výrobu. Z AK-47 vyvinul Kalašnikov také kulomet PK s větší kadencí a větším zásobníkem. Upravené AK-47 se stále vyrábějí v mnoha zemích po celém světě.

Proč byl AK-47 tak revoluční?

Kalašnikov je levný a nenáročný na výrobu. Vojákům s ním stačí krátký výcvik a je nenáročný na použití. Je lehký na nošení a má malý zpětný ráz. Může se také pochlubit legendární spolehlivostí v drsných podmínkách od podmáčených džunglí přes písečné bouře na Blízkém východě až po extrémním mráz Arktidy. Střílí dokonce i pod vodou!

Vyžaduje také malou údržbu. To vyplývá z jeho velkého plynového pístu a velkých vůlí mezi pohyblivými částmi, které pomáhají zabránit jeho zasekávání i při velkém znečištění zbraně. Kalašnikov se rád chlubil tím, že jeho puška je lepší než americká vojenská puška M-16. „Během vietnamské války,“ řekl v rozhovoru v roce 2007, „američtí vojáci odhazovali své M-16, a brali si AK-47 a náboje do ní od mrtvých vietnamských vojáků. A slyšel jsem, že i američtí vojáci v Iráku ji používají poměrně často.“

Ve špatných rukách

Nejrozšířenější střelná zbraň na světě se také dobře hodí ke zločinu a terorismu. Teroristé, kteří v roce 1972 vtrhli do olympijské vesnice v Mnichově, byli vyzbrojeni kalašnikovy a šílení střelci v USA použili poloautomatické verze této zbraně při střelbě do davu v kalifornském Stocktonu a Dallasu. Americká armáda působila jako distributor této zbraně v konfliktech v Afghánistánu a Iráku. Díky životnosti 20 až 40 let lze kalašnikovi dlouho udržet v boji, pak snadno přemístit a znovu použít v jiném konfliktu.


iZdroj fotografie: Public Domain

Dnes se světové ceny často pohybují v řádu stovek dolarů, ale některé starší AK-47 lze pořídit již za 50 USD. Obrovská celosvětová výroba této zbraně, zejména v zemích s nízkými náklady na pracovní sílu, srazila ceny dolů. Kalašnikov se dnes dokonce vyrábí i v USA, kde si jej místní střelci nemohou vynachválit.

Kalašnikovův odkaz

Sovětský svaz udělil Kalašnikovovi za jeho práci Stalinovu cenu, Rudou hvězdu a Leninův řád. V roce 2007 prezident Vladimir Putin vyzdvihl Kalašnikovu útočnou pušku jako „symbol tvůrčího génia našeho lidu“.Kalašnikov zemřel jako národní hrdina v roce 2013 ve věku 94 let. Po většinu svého života Kalašnikov odmítal pokusy svalit na něj vinu za obrovské množství zabití a zranění způsobených jeho vynálezem. Trval na tom, že jej vyvinul pro obranu své vlasti, nikoli pro útok.


iZdroj fotografie: Public Domain

Když se ho v roce 2007 reportér zeptal, jak v noci spí, odpověděl: „Spím dobře. Za to, že se nedokážeme dohodnout a uchylujeme se k násilí, mohou politici.“

V posledním roce svého života však Kalašnikov možná změnil názor. Napsal údajně dopis hlavě ruské pravoslavné církve: „Bolest v mé duši je nesnesitelná. Stále si kladu stejnou neřešitelnou otázku: Pokud moje útočná puška připravila lidi o život, znamená to, že jsem zodpovědný za jejich smrt.“ Je to věčná debata: Co zabíjí? Zbraně, nebo ti, kdo je nosí? Na konci dopisu se podepsal: „otrok Boží, konstruktér Michail Kalašnikov“.

Zdroj: The Conversation

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Omikron nastupuje. „Dva týdny budou prudce růst počty nakažených,“ říká Prymula. Kdy se situace uklidní?
VědaŽivě.cz
Co by se stalo, kdybyste přestali spát? Krátký nával energie by rychle přešel v halucinace a infarkt
JakZdravě.cz
Roztroušená skleróza je tichý zabiják. Někteří lidé ani netuší, že ji mají. Symptomy jsou zprvu nenápadné
adbz.cz
Stavba terasy s vhodným vybavením nemusí být tak složitá