Po 10 letech vývoje přichází na scénu nové verze přístrojů pro noční vidění. Posouvají hranice působení vojáků na novou úroveň

Možnost operovat v noci za pomoci technologie značně zvyšuje možnost úspěchu nad nepřítelem. Dnes je nezbytným vybavením každé moderní armády.

i Zdroj fotografie: U. S. Army / Creative Commons / CC BY
                   

Americká armáda je pověstná svojí schopností operovat za tmy nebo zhoršené viditelnosti. Její přístroje nočního vidění, které dnes vojáci běžně používají, patří k nejlepším na světě. Ale i ty mají svá omezení, kvůli kterým nejsou při náročných bojových operacích vždy ideální. Jejich schopnosti má posunout na zcela jinou úroveň nová generace přístrojů, která začíná k jednotkách přicházet.

Na vývoji se pracovalo deset let

Konkrétně jde o nové brýle na noční vidění doplněné o termovizní zaměřovače, které jsou produkované společnostmi DRS Technologies a BAE Systems. Poprvé byly představené v roce 2017. Jsou výsledkem programu, na kterém armáda pracuje již zhruba deset let. Mají nejen výrazně zlepšit možnosti nočního vidění, ale poskytují vojákům i schopnost pozorovat dění ve výrazně větším zorném úhlu, než mohou dnes.

iZdroj fotografie: U. S. Army / Creative Commons / CC BY

Celá sada pro vojáka se skládá ze tří hlavních částí. První jsou vylepšené brýle pro noční vidění (Enhanced Night Vision Goggle III). Druhou je pak termální optika určená k instalaci na hlavní zbraň vojáka (Family of Weapon Sights – Individual). Poslední částí je sada hardwaru a softwaru (Rapid Target Acquisition), která digitalizuje a výrazně urychluje analýzu informací, které voják do displeje svých nočních brýlí dostává z obou systémů nočního vidění.

USA vyvinuly Enhanced Night Vision Goggle III (ENVG III), které vojákům umožňují přesně střílet zbraněmi z…

Zveřejnil(a) Indická armáda – भारतीय रक्षक dne Neděle 30. srpna 2015

Toto je nejvýraznější kvalitativní skok v technologii nočního vidění. Jen pomocí vysoce sofistikovaného softwaru může pak zařízení správně fungovat a plnit to, co od něho armáda požaduje.

Snadněji spatříte vykukujícího nepřítele

Brýle pro noční vidění jsou i dnes samozřejmou výbavou bojovníků, která jim umožňuje vidět nejen za tmy, ale i v mlze, dešti nebo prašné bouři. Na rozdíl od svých předchůdců ale mají ty nové termovizní nastavení, které vylepšuje jejich schopnosti i za denního světla. Jsou schopné zobrazit a narýsovat v zorném poli za denního světla siluety jinak dobře maskovaných protivníků.

iZdroj fotografie: U. S. Army / Creative Commons / CC BY

Voják na hlídce může například snadněji spatřit nepřítele, který by jen vykukoval zpoza rohu. Nové brýle mají zorné pole 40 stupňů a na 4 tužkové baterie mohou fungovat až sedm hodin. Stojí sedm tisíc dolarů (155 tisíc korun) a zatím je dostávají jen vybrané jednotky.

M-16 . . . . ชมเพื่อความสวยงาม

Zveřejnil(a) GLOCK GLock dne&n Sobota 27. listopadu 2021

Termální zaměřovač určený pro zbraně má dosah až 960 metrů a funguje na tři tužkové baterie. Zatím je určený pro zbraně M16 a M4, kulomet M249 a raketomety SMAW a AT4. Brzy by ale měla být k dispozici i verze pro odstřelovače. Jeho cena je 9 500 dolarů (210 tisíc korun). Při integraci s brýlemi mají umožnit mnohem ostřejší vidění než je klasické zelené, na které jsou nyní vojáci zvyklí.

iZdroj fotografie: Uživatel Bonesaw 0311 / Creative Commons / CC BY

IT integrace obou systémů dokáže usnadnit vojákovi mnohé činnost. Dokáže například v jeho brýlích promítnou zaměřovací kříž zbraně a usnadnit mu střelbu. Dále umožňuje obrazy spojit. Voják se tak může dívat vpřed a zároveň si hlídat bok, když do toho směru namíří svou zbraň. Spojení obou systémů nočního vidění podle tvůrců umožňuje vojákům mnohem lepší orientaci, reakci na možné hrozby a rychlejší a přesnější střelbu.

Jaké jsou podle vás výhody moderních přístrojů nočního vidění?

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články