Po 10 letech vývoje přichází na scénu nové verze přístrojů pro noční vidění. Posouvají hranice působení vojáků na novou úroveň

Možnost operovat v noci za pomoci technologie značně zvyšuje možnost úspěchu nad nepřítelem. Dnes je nezbytným vybavením každé moderní armády.

i Zdroj fotografie: U. S. Army / Creative Commons / CC BY
                   

Americká armáda je pověstná svojí schopností operovat za tmy nebo zhoršené viditelnosti. Její přístroje nočního vidění, které dnes vojáci běžně používají, patří k nejlepším na světě. Ale i ty mají svá omezení, kvůli kterým nejsou při náročných bojových operacích vždy ideální. Jejich schopnosti má posunout na zcela jinou úroveň nová generace přístrojů, která začíná k jednotkách přicházet.

Na vývoji se pracovalo deset let

Konkrétně jde o nové brýle na noční vidění doplněné o termovizní zaměřovače, které jsou produkované společnostmi DRS Technologies a BAE Systems. Poprvé byly představené v roce 2017. Jsou výsledkem programu, na kterém armáda pracuje již zhruba deset let. Mají nejen výrazně zlepšit možnosti nočního vidění, ale poskytují vojákům i schopnost pozorovat dění ve výrazně větším zorném úhlu, než mohou dnes.

iZdroj fotografie: U. S. Army / Creative Commons / CC BY

Celá sada pro vojáka se skládá ze tří hlavních částí. První jsou vylepšené brýle pro noční vidění (Enhanced Night Vision Goggle III). Druhou je pak termální optika určená k instalaci na hlavní zbraň vojáka (Family of Weapon Sights – Individual). Poslední částí je sada hardwaru a softwaru (Rapid Target Acquisition), která digitalizuje a výrazně urychluje analýzu informací, které voják do displeje svých nočních brýlí dostává z obou systémů nočního vidění.

USA vyvinuly Enhanced Night Vision Goggle III (ENVG III), které vojákům umožňují přesně střílet zbraněmi z…

Zveřejnil(a) Indická armáda – भारतीय रक्षक dne Neděle 30. srpna 2015

Toto je nejvýraznější kvalitativní skok v technologii nočního vidění. Jen pomocí vysoce sofistikovaného softwaru může pak zařízení správně fungovat a plnit to, co od něho armáda požaduje.

Snadněji spatříte vykukujícího nepřítele

Brýle pro noční vidění jsou i dnes samozřejmou výbavou bojovníků, která jim umožňuje vidět nejen za tmy, ale i v mlze, dešti nebo prašné bouři. Na rozdíl od svých předchůdců ale mají ty nové termovizní nastavení, které vylepšuje jejich schopnosti i za denního světla. Jsou schopné zobrazit a narýsovat v zorném poli za denního světla siluety jinak dobře maskovaných protivníků.

iZdroj fotografie: U. S. Army / Creative Commons / CC BY

Voják na hlídce může například snadněji spatřit nepřítele, který by jen vykukoval zpoza rohu. Nové brýle mají zorné pole 40 stupňů a na 4 tužkové baterie mohou fungovat až sedm hodin. Stojí sedm tisíc dolarů (155 tisíc korun) a zatím je dostávají jen vybrané jednotky.

M-16 . . . . ชมเพื่อความสวยงาม

Zveřejnil(a) GLOCK GLock dne&n Sobota 27. listopadu 2021

Termální zaměřovač určený pro zbraně má dosah až 960 metrů a funguje na tři tužkové baterie. Zatím je určený pro zbraně M16 a M4, kulomet M249 a raketomety SMAW a AT4. Brzy by ale měla být k dispozici i verze pro odstřelovače. Jeho cena je 9 500 dolarů (210 tisíc korun). Při integraci s brýlemi mají umožnit mnohem ostřejší vidění než je klasické zelené, na které jsou nyní vojáci zvyklí.

iZdroj fotografie: Uživatel Bonesaw 0311 / Creative Commons / CC BY

IT integrace obou systémů dokáže usnadnit vojákovi mnohé činnost. Dokáže například v jeho brýlích promítnou zaměřovací kříž zbraně a usnadnit mu střelbu. Dále umožňuje obrazy spojit. Voják se tak může dívat vpřed a zároveň si hlídat bok, když do toho směru namíří svou zbraň. Spojení obou systémů nočního vidění podle tvůrců umožňuje vojákům mnohem lepší orientaci, reakci na možné hrozby a rychlejší a přesnější střelbu.

Jaké jsou podle vás výhody moderních přístrojů nočního vidění?

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky