Americká námořní pěchota představila nový robotický raketomet. Vyvolal globální senzaci

Na záběrech z letního cvičení americké Námořní pěchoty SINEX zaujal odborníky i laiky nejvíce nový robotický raketomet. Co je o něm známo?

i Zdroj fotografie: Nick Mannweiler / Creative Commons / Public domain
                   

V srpnu se vojáci americké Námořní pěchoty (USMC) účastnili cvičení SINEX (Sinking Exercise). V jeho rámci vedly na vyřazenou fregatu USS Ingraham (FFG-61) třídy Oliver Hazard Perry palbu letouny, plavidla a některá pozemní zařízení. Byla mezi nimi i nové robotické zařízení pro odpalování raket nazvané NMESIS.

Co víme o robotickém raketometu NMESIS a proč je tak zajímavý?

Název NMESIS je zkratkou označení „Navy/Marine Expeditionary Ship Interdiction System“ a jedná se o kombinaci robotické platformy ROGUE (Remote Control Ground Unit Expeditionary) a raketového modulu v podobě dvou kontejnerů pro protilodní střely typu NSM. Jedná se tak o vůbec první zbraň USMC pro boj s nepřátelskými plavidly.

Na první pohled je zřejmé, že ROGUE vychází z klasického JLTV (Joint Light Tactical Vehicle), chybí mu ale kabina. Naopak je vybaven kamerami a dalšími senzory. Celý koncept je navržen pro nasazení na pacifickém válčišti, které je v současné době pro americké ozbrojené síly jednoznačnou prioritou. Koncept boje v tomto prostoru shrnuje strategický dokument Force Design 2030 a NMESIS je v souladu s jeho hlavními idejemi.

iZdroj fotografie: Luke Cohen / Creative Commons / Public domain

NMESIS je stále ve stádiu zkoušek, během příštího roku by měla USMC první sériové kusy a pevnou součástí výzbroje mariňáků by se měl stát v roce 2024. Počítá se i s tím, že na ROGUE budou montovány i další typy nástaveb. Tato robotická zařízení by měla být nasazena jak v boji, tak při plnění logistických úkolů apod.

Spojené státy se soustředí na Pacifik, kde je konflikt nejpravděpodobnější

Je zřejmé, že si americké ozbrojené síly dobře uvědomují, kde bude v následujících letech ležet oblast největšího rizika vzniku válečného konfliktu. Tichomoří bude nevyhnutelně tvořit hlavní třecí plochu mezi zájmy Spojených států a jejich největšího konkurenta, tj. Číny. To koneckonců pociťujeme i my v podobě sníženého zájmu USA o Evropu.

iZdroj fotografie: Luke Cohen / Creative Commons / Public domain

Stejně jako za Druhé světové války, i v případě takového konfliktu by Námořní pěchota operovala z předsunutých základen (Expeditionary Advanced Bases) na malých ostrovech. Tím ale budou v dosahu čínských zbraní. Američané chtějí proto maximálně snížit množství vojáků potřebných pro jejich provoz a umožnit USMC bránit se proti akcím čínského námořnictva ve chvíli, kdy U.S. Navy nebude k dispozici. Koncept ROGUE a jeho protilodní verze NMESIS přesně zapadají do této strategie.

Zdroj: Defence-Blog

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články