Nový robotický raketomet USMC | ArmádníZpravodaj.cz

Americká námořní pěchota představila nový robotický raketomet. Vyvolal globální senzaci

Na záběrech z letního cvičení americké Námořní pěchoty SINEX zaujal odborníky i laiky nejvíce nový robotický raketomet. Co je o něm známo?

i Zdroj fotografie: Nick Mannweiler / Creative Commons / Public domain
                   

V srpnu se vojáci americké Námořní pěchoty (USMC) účastnili cvičení SINEX (Sinking Exercise). V jeho rámci vedly na vyřazenou fregatu USS Ingraham (FFG-61) třídy Oliver Hazard Perry palbu letouny, plavidla a některá pozemní zařízení. Byla mezi nimi i nové robotické zařízení pro odpalování raket nazvané NMESIS.
Co víme o robotickém raketometu NMESIS a proč je tak zajímavý?

Název NMESIS je zkratkou označení „Navy/Marine Expeditionary Ship Interdiction System“ a jedná se o kombinaci robotické platformy ROGUE (Remote Control Ground Unit Expeditionary) a raketového modulu v podobě dvou kontejnerů pro protilodní střely typu NSM. Jedná se tak o vůbec první zbraň USMC pro boj s nepřátelskými plavidly.

Na první pohled je zřejmé, že ROGUE vychází z klasického JLTV (Joint Light Tactical Vehicle), chybí mu ale kabina. Naopak je vybaven kamerami a dalšími senzory. Celý koncept je navržen pro nasazení na pacifickém válčišti, které je v současné době pro americké ozbrojené síly jednoznačnou prioritou. Koncept boje v tomto prostoru shrnuje strategický dokument Force Design 2030 a NMESIS je v souladu s jeho hlavními idejemi.


iZdroj fotografie: Luke Cohen / Creative Commons / Public domain

NMESIS je stále ve stádiu zkoušek, během příštího roku by měla USMC první sériové kusy a pevnou součástí výzbroje mariňáků by se měl stát v roce 2024. Počítá se i s tím, že na ROGUE budou montovány i další typy nástaveb. Tato robotická zařízení by měla být nasazena jak v boji, tak při plnění logistických úkolů apod.

Spojené státy se soustředí na Pacifik, kde je konflikt nejpravděpodobnější

Je zřejmé, že si americké ozbrojené síly dobře uvědomují, kde bude v následujících letech ležet oblast největšího rizika vzniku válečného konfliktu. Tichomoří bude nevyhnutelně tvořit hlavní třecí plochu mezi zájmy Spojených států a jejich největšího konkurenta, tj. Číny. To koneckonců pociťujeme i my v podobě sníženého zájmu USA o Evropu.


iZdroj fotografie: Luke Cohen / Creative Commons / Public domain

Stejně jako za Druhé světové války, i v případě takového konfliktu by Námořní pěchota operovala z předsunutých základen (Expeditionary Advanced Bases) na malých ostrovech. Tím ale budou v dosahu čínských zbraní. Američané chtějí proto maximálně snížit množství vojáků potřebných pro jejich provoz a umožnit USMC bránit se proti akcím čínského námořnictva ve chvíli, kdy U.S. Navy nebude k dispozici. Koncept ROGUE a jeho protilodní verze NMESIS přesně zapadají do této strategie.

Zdroj: Defence-Blog

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (82%) 820 hlasů
Nahlásit chybu
Události247.cz
Zdroj z blízkého okolí prezidenta Zemana prozradil, jak na tom ve skutečnosti je. Světlé chvilky střídají chvíle zmatenosti, řekl
VědaŽivě.cz
Svatební noc ve středověku měla jasná pravidla. Striktní seznam věcí, které musely být za dohledu dodrženy
JakZdravě.cz
Tabulka pro zjištění optimální váhy: Jaká je vaše hodnota s ohledem na pohlaví a věk?
adbz.cz
Bohatě rozkvetlá terasa, balkón a parapety po celý rok. Jak je osázet, prozradila letitá pěstitelka