Mrcha nahradila M16 aneb Jak si australští vojáci ve Vietnamu upravili zbraně, které se lépe hodily do džungle

Boj v džungli je velmi specifický a jsou pro něj vhodné i určité zbraně. Bojuje se na krátké vzdálenosti a důležitá je průraznost, hlavně kvůli hustému porostu.

i Zdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
                   

Války ve Vietnamu se nezúčastnili jen místní vojáci a Američané. Jednou ze zemí, která poskytla přímou vojenskou pomoc jihovietnamské vládě v boji s komunistických Vietkongem a severovietnamskými vojáky, byla kromě Jižní Koreje i Austrálie. Již od roku 1965 v Jižním Vietnamu působili australští poradci a počet australských vojáků do roku 1972, kdy zemi opustili, dosáhl zhruba 60 tisíc. Jednalo se tedy o relativně početné síly.

Dostali do rukou nové americké M16

Mnozí australští vojáci byli podobně jako ti američtí vyzbrojeni novou útočnou puškou americké výroby M16. Ačkoli je to dodnes používaná a spolehlivá zbraň, tehdy se jednalo o novinku, která trpěla mnoha „dětskými nemocemi“. Vojáci se s ní učili správně zacházet a například lajdáctví při čištění zbraně často způsobovalo její nefunkčnost. Navíc její náboj ráže 5,56 milimetrů neměl takovou sílu jako střelivo ráže 7,62 milimetrů, které bylo používané v AK-47 jejich soupeřů. Australští vojáci proto hledali zbraň, jež by jim sílu zajistila.

Ликбез

Австралийский штык-нож L1A2 к полуавтоматической винтовке L1A1 SLR

Штык-нож модели L1A2 состоял на вооружении…

Zveřejnil(a) Оружие. Мужской журнал. dne Středa 30. září 2020

Jejich volbou byla automatická puška L2A1 ráže 7,62 milimetrů, kterou si ale náležitě upravili. Tato zbraň vychází z L1A1, což je britská verze známé belgické pušky FN FAL. Ovšem Austrálie a Kanada původní L1A1 upravily. Vybavily ji robustnější hlavní, přimontovaly dvounožku a použily speciální delší zásobník na 30 nábojů namísto běžnějšího na 20 nábojů. Zbraň byla tudíž v kategorii lehkých kulometů jako například slavný kulomet Bren nebo americký BAR.

Australané dokonce uřízli hlaveň

Australští vojáci tuto zbraň vzali a upravili si ji ve vlastních dílnách ve Vietnamu, aby ji mohli používat jako útočnou pušku. Odmontovali dvounožku a zkrátili hlaveň tak, že jí kus prostě odřízli. Přidávali naopak tlumič záblesků a v přední části ke zbrani rukojeť připevnili, aby se lépe ovládala. Případně na spodek zbraně připevňovali granátomet XM148.

Svoji zbraň náležitě pojmenovali The Bitch, což v překladu znamená mrcha, případně vulgárně i děvka. Jednalo se v daném prostoru o velmi účinnou a velmi „hlasitou“ zbraň. Traduje se, že rachot její automatické palby prý často stačil k tomu, aby se nepřítel raději začal stahovat. Zbraň však samozřejmě měla i své problémy.

Zveřejnil(a) Dave’s Custom Airsoft LTD dne Neděle 3. května 2020

Při plně automatické palbě dávkou se téměř nedala udržet v ruce. Střelba kvůli provedeným poloamatérským úpravám pozbyla přesnosti při střelbě na větší vzdálenost. Ta ale nebyla v džungli tím nejdůležitějším parametrem. Austrálie nakonec sama profesionálně vyvinula zkrácenou verzi původní pušky označenou L1A1-F1 a vojáci již nemuseli svoje mrchy dál používat.

Jakou další zajímavou úpravu zbraně si pamatujete?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články