Francouzští odstřelovači dostali „nefér lifehack“, balistický kalkulátor FN Elity zvyšuje přesnost střelby až o 25 % na téměř 2 km

Střelbu na dlouhou vzdálenost ovlivňuje mnoho faktorů, ale většinu z nich dokáže kompenzovat balistický kalkulátor FN Elity a schopnosti střelce tak značně vylepšit.

Francouzský ostřelovač i Zdroj fotografie: Ozbrojené síly Francie
                   

Kdo bude muset čelit francouzským vojenským odstřelovačům, musí počítat s tím, že ani na dlouhé vzdálenosti pravděpodobně neminou. Nejenže prochází velmi kvalitním výcvikem a mají dobré zbraně, ale dostávají i velmi pokročilé pomůcky, s nimiž se snáze trefí. Tou poslední jsou neuvěřitelně lehké balistické kalkulátory FN Elity, které dostanou francouzští odstřelovači.

Kalkulátor FN Elity je extrémně lehký

Výrobcem přístroje je známá belgická zbrojovka FN Herstal, která ho představila v roce 2021. Jeho výhodou je hmotnost pouhých 400 gramů, což je několikanásobně méně než u jiných zařízení podobného druhu. Ostřelovačům to umožňuje nasazení přímo na zbraň a mít tak údaje z kalkulátoru k dispozici téměř okamžitě.

Francouzští vojáci měli nové balistické kalkulátory testovat několik měsíců, používali je hlavně na puškách FN SCAR-H PR a PGM Hécate II. První zbraň je variantou pušky FN SCAR s hlavní délky 20 nebo 16 palců, která je kombinována s dalekohledem Schmidt & Bender. Jde o poloautomatickou pušku využívající střelivo 7,62×51 milimetrů NATO, a druhá ze zbraní je pak těžká antimateriálová puška ráže 12,7 milimetrů.

Na projektil působí řada vlivů

Problémem odstřelovačů bývá, že se záměrný bod hlavně na delší vzdálenosti neshoduje s místem dopadu střely. Záleží to na mnoha proměnných: jednou je typ střely, i když střelec většinou ví, jak obecně provést korekci. Problémem ovšem je, že na projektil působí mnoho různých vlivů – od větru po teplotu nebo vlhkost. Se všemi jevy musí přitom odstřelovač počítat a složitými výpočtu určit, jak přesně zaměření upravit.

Aktuálně odstřelovači často nosí přenosné meteostanice, aby potřebné údaje k výpočtům zjistili, ale balistický kalkulátor dokáže zastoupit obojí. Vše je totiž integrováno v jednom malém zařízení vybaveném laserovým dálkoměrem s dosahem 1 750 metrů, a podle francouzských vojáků byl vliv kalkulátoru na střelbu velmi znatelný. Přesnost odstřelovačů skokově vzrostla o zhruba 25 procent.

Představení pomůcek odstřelovače včetně balistického kalkulátoru FN Elity

Jak důležitý může být pro odstřelovače balistický kalkulátor?

Zdroj: TechWP
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články