Česká armáda kupuje izraelský protiletadlový systém SPYDER, nahradí zastaralý KUB

O nutnosti modernizovat protiletadlovou obranu Česka se mluví již dlouhou dobu. Staré systémy ze sovětských dob jsou na pokraji životnosti.

i Zdroj fotografie: Uživatel Ereshkigal1 / Creative Commons / CC BY
                   

O tom, že Česká republika potřebuje nový systém protiletadlové obrany středního dosahu se mluví již řadu let. Po dlouhých úvahách nakonec vyhrál favorizovaný izraelský systém SPYDER. Ministerstvo obrany oznámilo, že koupí čtyři baterie. Zaplatí za ně 13,7 miliardy korun. V příštích 20 letech by náklady na jejich provozování měly vyjít na dalších 23,5 miliardy korun.

Vše na českých tatrovkách

Česká republika by měla všechny objednané systémy dostat do roku 2026. Jednu baterii systému SPYDER tvoří radar, čtyři odpalovací zařízení, nabíjecí vozidlo a systémy velení a řízení palby. Vše bude namontováno na podvozcích automobilů 8×8 Tatra 815 řady 7. Ty armáda běžně využívá. Raketami bude vyzbrojen 25. protiletadlový raketový pluk ve Strakonicích, respektive 251. protiletadlový raketový oddíl.

iZdroj fotografie: United States Missile Defense Agency / Public Domain
ELM-2084

Izraelská společnost Rafael vyvinula systém SPYDER v roce 2005. Existuje ve dvou typech a to jako SPYDER-SR, který je systémem krátkého dosahu a SPYDER-MR středního dosahu. Česká republika kupuje verzi MR. Ta operuje s radary EL/M-2084. O jejich pořízení česká armáda rozhodla již v minulosti. Systém využívá raket Python-5 a Derby. První má dosah 20 kilometrů do výšky maximálně devět kilometrů. Druhá zasáhne cíl vzdálený až 50 kilometrů do výšky 16 kilometrů.

KUB měl řadu problémů

SPYDER nahradí systémy 2K12 KUB, které slouží již od roku 1967. „Tento systém je technicky i morálně zastaralý. Problémy jsou také s municí. Životnost řízených střel byla několikrát prodlužována,“ uvedl náčelník vojska pozemní protivzdušné obrany Jaroslav Daverný. SPYDER je podle něho mnohem lepší. „Má větší dálkový i výškový dosah, dokáže tak pokrýt větší část vzdušného prostoru. Vyznačuje se mnohonásobně vyšším počtem cílových kanálů. V jeden okamžik disponuje větším počtem raket,“ dodal.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
2K12 KUB

SPYDERy jsou zbraní, se kterou má zkušenost několik armád světa. Jsou samozřejmě ve výzbroji izraelských ozbrojených sil. Velkým provozovatelem je například Indie, provozuje je i Vietnam nebo Singapur. Rakety podle některých zdrojů nasadila i Gruzie při konfliktu s Ruskem v roce 2008. Česká republika je ale první zemí NATO, která se rozhodla si systém pořídit.

Myslíte, že izraelský SPYDER je pro českou armádu nejlepším řešením?

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Zobrazit další články