Zbraň budoucnosti: Nová technologie umožní Číně orbitální bombardování

Čínský supermoderní systém orbitálního bombardování dělá vrásky na čele představitelům USA a symbolizuje možný směr, kterým se bude ubírat moderní válčení.

Čínská vlajka i Zdroj fotografie: uživatel BWJones / Creative Commons / CC BY-NC-ND
i Zdroj fotografie: Pixabay
i Zdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
i Zdroj fotografie: Uživatel bmnnetwork / Creative Commons / CC BY
Další 0 fotografie
                   

Světové velmoci se neustále předhánějí ve vývoji vojenských technologií. Vzájemně na sebe cení zuby a udržují své potenciální nepřátele v pozoru. V srpnu 2021 zůstal nejeden z nejvyšších představitelů USA znepokojen, když Čína otestovala svůj nový koncept systému frakčního orbitálního bombardování, který by mohl pro Spojené státy představovat v budoucnu velmi závažný problém.

Zrodila se zbraň budoucnosti?

Podle nejnovějších informací otestovala Čína v létě nový orbitální hypersonický kluzák, schopný provádět nukleární údery na vybrané cíle. Testovací let byl uskutečněn v srpnu, kdy Čína za pomoci rakety LM-2C vynesla kluzák do kosmu. Ten, podle zdrojů, minul svůj cvičný cíl o pouhých několik mil, což by v případě jaderného útoku hrálo pramalou roli. Pokud by byl tento systém zprovozněn či dokonce využit, znamenalo by to pro USA dost závažný problém.

Start čínské rakety iZdroj fotografie: Uživatel bmnnetwork / Creative Commons / CC BY

Koncept frikčního orbitálního bombardování (FOBS) vznikl již během studené války v Sovětském svazu, kdy Rusové zvažovali využití nukleárních zbraní z kosmu. Od tradičních mezikontinentálních balistických střel se FOBS odlišuje zejména tím, že zařízení, nesoucí jaderné hlavice, může kroužit po orbitě téměř neomezenou dobu, dokud se jeho vlastník nerozhodne udeřit na zvolený cíl.

Dokáže překonat protiraketovou obranu

Jakmile následně kluzák, nesoucí hlavice, sestoupí do atmosféry, vyvine obrovskou rychlost a nabude ohromující kinetické energie. Kluzák je při svém bleskovém sestupu atmosférou schopen libovolně manévrovat a zasáhnout tak cíl z naprosto nepředvídatelné trajektorie. Je tak schopen udeřit i na cíle, které by pro klasické balistické rakety byly nedosažitelné.

protiraketová obrana iZdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain

Právě nepředvídatelnost trajektorie útoku je jeden z nejvíce znepokojivých faktorů, které představitelé USA vnímají. USA mají většinu svých antibalistických systémů umístěných na strategických pozicích na severní polokouli. Tyto systémy (NORAD) umožňují včasné varování před balistickým útokem, vedeným přes Severní pól. Právě toto rozmístění se nyní jeví jako zásadní nedostatek, jelikož FOBS by byl schopen vést útoky i přes Jižní pól, tedy mimo dosah NORADu.

Obrana v současnosti neexistuje

Rychlost, kterou FOBS prolétá atmosférou, zároveň činí většinu pozemních radarových systémů téměř nepoužitelných v poskytování jakéhokoliv včasného varování. Nadzvukové kluzáky představují samy o sobě problém, jelikož proti nim v současné době neexistuje adekvátní obrana. Americká MDA (Missile Defense Agency) oznámila vývoj technologie, která by byla schopna odhalit, sledovat a zabránit náhlý útok FOBS, vše je zatím však pouze ve formě konceptu.

Výbuch jaderné bomby iZdroj fotografie: Pixabay

Účinnost těchto obranných systémů by také závisela na hustotě, s jakou by Čína FOBS nasadila. Jelikož se jedná o supervelmoc, je možné předpokládat, že by byla schopna nasadit do akce až stovky, či tisíce těchto zařízení. Útěchou prozatím je, že byť FOBS představuje děsivou hrozbu, je tato technologie stále relativně nová, a Číně ještě nějaký čas potrvá, než ji dovede k dokonalosti.

Představuje podle vás FOBS reálnou hrozbu?

Zdroj: THEDRIVE

Galerie

Další 0 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články