Stane se Čína světovou vojenskou velmocí? USA se jí oprávněně obává již několik posledních let

Dlouhodobý plán Číny na postupnou přeměnu ve světovou vojenskou velmoc dělá vrásky na čele zejména Spojeným státům.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čína se řadí mezi jedny z nejambicióznějších světových mocností. V poměrně krátké době by se, dle svého plánu, měla stát největší vojenskou velmocí na světě. Od prvních zmínek o této snaze již uplynula řada let, avšak zdá se, že se Čína této myšlenky nevzdává. Příkladem může být pokrok učiněný v oblasti letectví, kdy se země z „odpadlíka“ zařadila na čtvrté místo hned za Rusko, USA a vybrané Evropské země.

Dlouhodobé vojensko-technické soupeření Číny

 Již během posledních desetiletí minulého století se Čína snažila pokročit v oblasti vývoje vojenské techniky. V oblasti leteckých technologií začala pomalu postupovat kupředu od devadesátých let minulého století, přičemž dnes je již patrné, že ušla velký kus cesty. V současné chvíli se Čína v rámci dlouhodobého plánu soustřeďuje na vytvoření nejlépe ozbrojených sil na světě. Plán by měl být naplněný do roku 2049.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Čína se svých plánů nevzdává, stále touží být největší světovou vojenskou velmocí

Celý koncept vznikl již v devadesátých letech 20. století, kdy si představitelé Čínské lidové republiky uvědomili, že za soudobého stavu své armády nemají proti případným nepřátelům žádnou šanci. Rozhodli se proto k razantní modernizaci, která má zaručit naplnění čínských strategických cílů. Modernizace čínské armády má probíhat ve třech fázích, kdy třetí fáze představuje kýžený koncový stav.

Druhá fáze čínského plánu je na spadnutí

Během první fáze dlouhodobého čínského plánu by v případném střetu čínská armáda soupeřila se Spojenými státy z pozice technologické podřízenosti. Ve druhé fázi by si obě velmoci byly technologicky rovné a v koncové – třetí fázi – by čínská lidově osvobozenecká armáda dosáhla technologické převahy nad USA, což by jí umožnilo začít prosazovat čínské zájmy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Čínské stíhací letouny páté generace s technologií stealth – Chengdu J-20

V současné chvíli se Čína pomalu přesouvá do druhé fáze avizovaného plánu – je to spojeno s expanzí čínské ekonomiky a technologickým pokrokem, který země prodělala. Většinu technologií nicméně nevyvinula země sama, ale použila znalosti, které „získala od konkurentů“. Společně s prodělaným vývojem se zvýšilo Číně i sebevědomí – v mezinárodní politice se chová čím dál agresivněji a každou možnost využívá k prosazování vlastních politických zájmů.

V závislosti na rostoucí agresivitě země se zvyšuje apel na dostatečně silnou odezvu, a to zejména z USA. Podle představitelů Spojených států by ty měly odpovědět rychle a razantně, přičemž by měly být připravené na nečekaný čínský útok, jakkoliv by byl silný. Dá se ovšem předpokládat, že čím větší prostor se Číně dá, tím nebezpečnější soupeř se z ní stane – například jen do roku 2027 se chce svojí armádou vyrovnat té americké.  

Zdroj: Thenationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články