4 hrůzostrašné americké zbraně, které jsou již ve světě zakázané, nebo by rozhodně měly být

Mezinárodní společenství se dohodlo, že existují typy zbraní, které se nebudou v ozbrojených konfliktech používat. Ale ne všechny státy vždy souhlasily.

i Zdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain
                   

Americká armáda se v posledních více než 100 letech zúčastnila mnoha konfliktů. Její členové až na nějaké výjimky dodržují i pravidla, která přijalo mezinárodní společenství nebo jsou alespoň považovaná za přijatelná. Přesto mají Američané ve výzbroji některé zbraně, se kterými většina zemí nesouhlasí. Nutno podotknout, že nejen USA, ale často i další vojensky mocné státy. Zde jsou některé z nich.

Kazetové pumy

Kazetová puma ke speciální druh kontejneru, který obsahuje mnoho malých bomb. Ty se v určité výšce uvolní a zasypou rozsáhlejší prostor, což je nesmírně účinné. Jejich exploze může zabíjet lidi i ničit techniku či komunikace. Problém kazetové munice je, že ne všechny části vybuchnout a mohou zabíjet i později náhodné civilisty. Munice byla v roce 2008 zakázána, ale USA smlouvu nepodepsaly stejně jako například Rusko nebo Čína. Od roku 2017 ale Američané možnosti nakupovat tuto munici značně omezili.

iZdroj fotografie: Uživatel DanielHP / Creative Commons / CC BY-SA

Brokovnice jako zbraň do zákopů

Za první světové války se Německo snažilo prosadit zákaz brokovnic. Američtí vojáci si s sebou do zákopů světového konfliktu přinesli hlavně pumpovací brokovnice a velmi efektivně s nimi čistili nepřátelské zákopy. Pokud ale podobnou brokovnici máte, určitě nejste nějaký válečný zločinec. Ostatní státy s tím, že by mělo jít o zakázanou zbraň, nesouhlasily. Němcům se nelíbila hlavně jejich efektivita.

iZdroj fotografie: USMC / Public Domain

Pepřový sprej a podobné plyny

Možná se to bude zdát být směšné, ale použít pepřový sprej v boji je opravdu nelegální. Spadá totiž do jednoho z článků úmluvy o chemických zbraních, proto ho vojáci nesmí používat. Nic na tom nezmění fakt, že miliony lidí po celém světě mají pepřové spreje na svoji obranu a mohou je zcela legálně použít. Ovšem ozbrojené složky jako je policie nebo armáda je mohou v jednom případě použít. Na domácí půdě například při zásahu na demonstracích.

iZdroj fotografie: Tony Webster / Creative Commons / CC BY

Nášlapné miny

V médiích a dokumentech existuje mnoho dokladů o tom, co dokáží nášlapné miny. A to i mnoho let po bojích. Dokladem jsou tisíce lidí bez nohou, často malých dětí, které si jen vyběhly někam hrát. Proto byla v roce 1997 připravena Ottawská úmluva, ke které se připojila většina států, ale USA, Rusko a Čína opět ne. Američané se v roce 2014 z vlastní vůle zavázali, že miny nebudou používat s jedinou výjimkou. Tou je hranice mezi Severní a Jižní Koreou, kde miny mají bránit nějaké severokorejské akci.

iZdroj fotografie: Carl Montgomery / Creative Commons / CC BY

Jaká další zbraň by podle vás měla být zakázána?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články