ČZ vz. 50: legendární pistole bratří Kratochvílů měla nevídaný úspěch. Vzniklo jí skoro 90 000 ks a na svou dobu byla dost pokroková

Jedná se o neodmyslitelnou ikonu československého zbrojního průmyslu. Ve své době byla pistole vz. 50 tak dobrá, že ji armáda takřka ihned přijala.

Pistole vz. 70 a vz. 50 i Zdroj fotografie: Jiří Kulík (vlastní tvorba)
                   

Výroba palných zbraní má v ČR velice dlouhou a silnou tradici. Ostatně v našich kotlinách vznikly i takové, které se nesmazatelně zapsaly do vojenské, policejní i civilní historie po celém světě. Největší boom, tehdy ještě československých zbrojovek, nastal už krátce po druhé světové válce. V tomto turbulentním období, kdy rychle probíhala poválečná obnova a byl kladen důraz na modernizaci armád a policejních sborů, vznikla asi nejznámější ikona poválečného zbrojního průmyslu Československa, samonabíjecí pistole vzor.50.

Poválečná modernizace ozbrojených složek

Druhá světová válka přinesla velké množství poznatků v úrovni technologického vývoje v kategorii ručních palných zbraní. V oblasti pistolové techniky bylo zřejmé, že budoucnost patří zejména zbraním s dvojčinným spoušťovým mechanismem (SA/DA), který byl zastoupen hlavně u německých pistolí Walther PP a PPK patřících mj. mezi velice cenné válečné trofeje. V roce 1947 zkonstruovali bratři Jan a Jaroslav Kratochvílovi zkušební vzorek nové samonabíjecí pistole, která v mnoha ohledech připomínala německou Walther PPK.

Armádní technika ČSLA

Armádní technika ČSLA: nezapomenutelná sovětská BVP, vrtulníky a stíhačky, ale i vlastní technika, která neměla obdoby

Vzniklý prototyp byl prozatím nazván jako ČZ 006 a prakticky určil podobu budoucího vzoru 50; 21. května 1948 byl nabídnut k vyzkoušení ministerstvu vnitra, které tehdy řešilo sjednocení výzbroje svých jednotlivých složek. Dnes 10. června 1948 objednalo k přezkoušení 5 kusů pistole ČZ 006, které posléze přijala do služby. Cena jednoho kusu byla 5630 korun, upřesňuje VHÚ.

iZdroj fotografie: Public Domain

Dobové zprávy nicméně naznačují, že byl zkušební proces spíše formální, neboť bylo o přijetí nové pistole bylo rozhodnuto již dříve. Nutno podotknout, že měla velmi moderní konstrukci s celou řadou pokročilých inovací. Její sériová výroba (dnes mimochodem nese název „ČZ vzor 50“) započala v březnu 1950 ve zbrojovce Strakonice, a do konce roku vzniklo přes 30 tisíc kusů.

Výroba zde pokračovala až do roku 1952 a celkově strakonická zbrojovka vyrobila 88 823 pistolí, než byla výroba převedena do Uherského Brodu. Tam však byla vzhledem k provozním potížím výroba obnovena až od října 1957, a běžela nepřetržitě až do roku 1970. Toho času totiž prošel „vzor 50“ mírným faceliftem, čímž vznikl rovněž velmi známý „vzor 70“. Mezi lety 1957 a 1970 továrna vyrobila přes 262 000 těchto pistolí, stojí na Wikipedii.

Pistole nese tři československé patenty

ČZ vzor 50 byl na svou dobu v mnoha ohledech velice jednoduchou, spolehlivou, a přitom moderní a progresivní zbraní, stejně jako kompaktní, rychlou, spolehlivou a přesnou s dynamickým závěrem a otevřenými mířidly. Ta přitom zahrnují neregulovatelnou mušku a stranově regulovatelná hledí, která lze posunout v rybinové drážce. Ráže zbraně je 7,65 mm Browning, a střelivo je prodáváno také jako .32 ACP a .32 Auto. Pro zajímavost, pistolí Walther PPK se stejnou ráží se zastřelil Adolf Hitler, když mu bylo jasné, že je válka u konce.

OT-64. muzeum Brno

Obrněný transportér OT-64 SKOT byl pýchou ČSLA a doslova deklasoval sovětský BTR-60, i když nakonec musel využít jeho výzbroj

Zbraň je spolehlivá hlavně díky své jednoduchosti. Celá pistole ČZ vzor 50 se skládá jenom ze 4 částí: závěru, vratné pružiny, rámu s pevnou hlavní a zásobníku na 8 nábojů. Velké přesnosti přitom vděčí zmíněné pevné hlavni. Jak jsem již zmiňoval, pracuje se systémem dvojčinné spouště, tedy SA/DA. To znamená, že spoušť provádí dvě činnosti najednou – napíná bicí mechanismus, a poté ho i uvolní – před prvním výstřelem tedy není třeba ručně natahovat kohout zbraně, ale lze vystřelit pouhým promáčknutím spouště, potvrzuje Wikipedie.

Aero, L-29 Delfín

Aero L-29 Delfín je legendou světového letectví. Svou cestu na vrchol si musel vydobýt za nerovných podmínek a létat bude ještě desetiletí

Vzor 50 měl díky tomuto systému poměrně vysokou střeleckou pohotovost. Oprosti svým předchůdcům bylo možné nosit zbraň odjištěnou s nábojem v komoře a spuštěným bicím kohoutem. I tak byla přitom bezpečná, jelikož nechtěnému výstřelu bránila úderníková pojistka, která blokovala pohyb úderníku, dokud nebyl spouští uvolněn.

Tento systém je dokonce jedním z československých patentů, který na zbrani najdeme. Mezi další patří konstrukce výstražníku upozorňující na přítomnost náboje v nábojové komoře, a nakonec i manuální pojistka, která umožňuje vypuštění napnutého kohoutu.

Znáte jiné slavné české pistole z předrevolučních dob ?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Kulík

Zobrazit další články