Video: přehlídka automatických finských zbraní ze zimní války, které kosily početné Sověty několik měsíců

Sovětský svaz byl v roce 1939 přesvědčen, že finskou armádu snadno porazí. Její vojáci ale měli několik velmi dobrých automatických zbraní, díky nimž se dlouho bránili.

Finští vojáci s těžkým kulometem Maxim M/09-21 i Zdroj fotografie: Vojenské muzeum Finska / Creative Commons / CC BY
                   

V roce 1939 se Sovětský svaz rozhodl zaútočit na Finsko a získat jeho území na sever od Leningradu. Velitelé největšího státu světa se domnívali, že nepříliš početnou finskou armádu snadno překonají; více se ale zmýlit nemohli, hlavně úvodní fáze války pro ně dopadla katastrofou, a ještě ztratili mnoho vojáků i techniky. Až později masy sovětských vojáků převládly a vyčerpaná finská obrana nakonec povolila. Finové přitom měli několik zajímavých automatických zbraní, jimiž sovětské armádě „zkosili“ mnoho vojáků.

Suomi KP/-31

Finský samopal Suomi KP/-31 velmi připomíná slavný sovětský PPŠ-41, jehož konstruktér se inspiroval právě finskou zbraní. Ty byla do výzbroje zařazena již v roce 1931 a používá hlavně náboje 9 x 19 milimetrů – zpočátku byl zásobník 20ranný, ale později bylo vyvinuto i několik větších, včetně bubnových, s kapacitou až 71 nábojů. Hmotnost samopalu Suomi KP/-31 je 4,6 kilogramů a jeho zvláštností je vyměnitelná hlaveň. Voják měl vždy alespoň jednu náhradní, takže mohl tu přehřátou hned vyměnit za novou a pokračovat v boji.

Finský voják se samopalem Suomi KP/-31 a protitankovým Panzerfaustem iZdroj fotografie: Vojenské muzeum Finska / Creative Commons / CC BY
Finský voják se samopalem Suomi KP/-31 a protitankovým Panzerfaustem

Lahti-Saloranta M/26

Lehký kulomet Lahti-Saloranta M/26 je zbraň finské konstrukce z roku 1926. Používá zásobník s kapacitou jenom 20 nábojů, i když existovaly i větší bubnové, ale ty prý finská armáda ve výzbroji neměla. Využívá přitom náboje 7,62 x 53 milimetrů, i když existuje i verze pro Čínu na střelivo 7,92 x 57 milimetrů. Kulomet je 9,3 kilogramů těžký a jeho efektivní dostřel činí 500 metrů. I když byl velice přesný, měl různé chyby, kvůli nimž nebyl příliš oblíbený.

Děgťarjov DP-27

Sovětský lehký kulomet Děgťarjov DP-27 sice ve výzbroji finské armády původně nebyl, ale v úvodních fázích války jich mnoho ukořistila, a jelikož se ukázaly být velmi dobré, okamžitě je začala využívat; mezi Finy se přitom těšily nesmírné popularitě. Kulomet využívá náboje 7,62 x 54 milimetrů nabíjené do charakteristického talířového zásobníku o kapacitě 47 ran. Děgťarjov DP-27 je 9,12 kilogramů těžký a dokáže efektivně zasahovat cíle do vzdálenost 800 metrů, jeho kadence je 550 ran za minutu.

Maxim M/09-21

Finská verze těžkého kulometu Maxim označovaná jako M/09-21 byla vyráběna od roku 1921 po vzoru ruských PM M1910. Nemá ale kola jako ruské zbraně, Finové ho opatřili stativem, což bylo lepší pro tamní terén. Oddělený stativ a kulomet bylo navíc snazší přenášet. Na zbrani také Finové udělali několik drobných úprav, Maxim M/09-21 používá náboje 7,62 x 54 mm a jeho kadence je 600 ran za minutu. Zbraň i se stavivem váží 51,6 kg, bez stativu pak 24 kg.

Přehlídka zahrnuje zbraní více

V článku jsou zmíněny pouze některé zajímavé a efektivní zbraně ze zimní války, video níže ale ukazuje celou řadu dalších.

Automatické zbraně ze zimní války ve výzbroji Finů

Jaká Finskem užívaná zbraň byla nejlepší?

Zdroj: MikaValkama
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články