General Atomics a Boeing spolupracují na vývoji nového laseru

Americká společnost General Atomics Electromagnetic Systems Group (GA-EMS) na konci října oznámila, že ve spolupráci s renomovaným výrobcem vojenských i civilních letadel, firmou Boeing, spolupracuje na vývoji nových laserových zbraňových systémů. Konkrétně má jít o technologii třídy 100 kW, kterou lze upravit na systém třídy High Energy Laser (HEL) o výkonu 250 kW.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Nová technologie má být využitelná pro širokou škálu protivzdušných a protiraketových systémů. Alternativně se pro tyto vysokoenergetické laserové systémy používají označení:

  • Tactical High-Energy Laser
  • Nautilus laser system
  • Mobile Tactical High-Energy Laser

Synergie lídrů ve svém oboru

Partnerství by mělo těžit ze zkušeností a patentů obou společností na poli laserových technologií a vysokoenergetických paprsků. Výsledkem by měl být dosud nejpokročilejší HEL systém, který by měl poskytovat komplexní a okamžitou ochranu pozemním, vzdušným i námořním jednotkám na vlastním území i v týlu nepřítele.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Partnerství by mělo těžit ze zkušeností a patentů obou společností

Nový HEL systém by měl kombinovat škálovatelnou laserovou technologii z dílny GA-EMS, baterie HELLi-ion a integrovaný termoregulační systém s naváděcím ATP software, který v nedávné minulosti vyvinul Boeing. Tato kombinace má zaručit nízké logistické nároky, a tedy snadný transport celého zařízení, spolu s vysokou účinností a širokým pokrytím. Nový systém by měl být také snadno konfigurovatelný, budou-li si to podmínky na bojišti vyžadovat.

Testovací vozidlo

Vozidlo, na němž bude prototyp při testech systému uchycen, se jmenuje High Energy Laser Tactical Vehicle Demonstrator, do budoucna se však počítá i s alternativními podvozky či umístěním na plavidla. Na testovacím vozidle budou také externí chladicí systémy, které mají ztížit případnou lokalizaci zařízení termokamerami. Chladicí systém navíc zvyšuje bezpečnost laserového systému jako takového, protože vysokoenergetické paprsky produkují mnoho tepla.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Zobrazit další články