Z nového typu granátometu SSW40 se zásobníkem se dá střílet jako z pušky. Četám zajistí velkou palebnou sílu

Problémem malých jednotek je skutečnost, že mohou nést jen omezené množství zbraní a munice. Potřebují přitom co největší palebnou sílu a velkou pohyblivost.

i Zdroj fotografie: Rheinmetall
                   

Palebnou sílu malých jednotek by v brzké době mohl zvýšit nový granátomet se zásobníkem, který vypadá a chová se jako puška. Zbraň vypadající jako z vědeckofantastického filmu sestrojil německý koncern Rheinmetall a jde o první granátomet svého druhu na světě. Při míření a střelbě se pažba zbraně opírá o rameno vojáka. Granátomet nazvaný SSW40 má mít díky své konstrukci tak malý zpětný ráz, že takové používání umožní.

Zbraň bude přesná a dostřelí daleko

O novém granátometu je zatím k dispozici jen omezené množství informací. Společnost ho poprvé předvedla na letošním veletrhu Eurosatory. V rámci expozice Rheinmetall byl ale předveden patrně jen vzorek nového granátometu v plné velikosti, společnost se vyhnula informaci, zda jde o prototyp či nikoli, nebo jestli je předvedený exemplář zapojený do testování. Střelba z SSW40 zatím nebyla předvedena. Společnost o svém novém převratném granátometu zveřejnila jen stručnou tiskovou zprávu a několik fotografií z testů. 

Podle této zprávy je SSW40 (Squad Support Weapon 40) „první na světě automatický granátomet zásobníkového typu pro střelbu z ramene“. Rheinmetall věnoval zvláštní pozornost designu a ergonomii nového granátometu. Hmotností, rozměry, rozložením a principem použití se podobá moderním automatickým puškám. Zároveň, navzdory velké ráži a odpovídajícím palebným charakteristikám, má granátomet omezený zpětný ráz a nevyžaduje od obsluhy při použití složitý výcvik či speciální znalosti. Granátomet SSW40 má lineární uspořádání. 

Hlavním konstrukčním prvkem je pouzdro závěru, které je integrální s pláštěm hlavně. V přední části je umístěna hlaveň klasické ráže 40 mm. Celá zadní část těla granátometu je údajně využita pro instalaci všech mechanismů nutných k vedení střelby, přičemž funguje i jako pažba a opěrka do ramene. Princip řešení případné automatické střelby ale nebyl zveřejněn.

Konstrukce spoušťového mechanismu stále není známa a firma dokonce ani oficiálně neuvedla, jaké bude mít nový granátomet režimy střelby. Podle vystaveného vzorku se konstruktérům ale podařilo celý granátomet „dostat“ do standardních rozměrů běžné útočné pušky a i když kapacita zásobníku zatím není zveřejněna, je jasné, že o jednoranný granátomet nejde.

Zbraň bude zřejmě velmi přesná

Na trhu by se měl objevit až v příštím roce, protože zkoušky nejsou zdaleka u konce a potenciální zákazníci se s tímto granátometem setkali na výstavě úplně poprvé. Trochu to vypadalo, že ani firma Rheinmetall si nebyla úplně jista, co od svého nového produktu má v tomto směru očekávat, a vystavení vzorku mělo spíše charakter pokusného balónku. Přesto v doprovodném materiálu firma uváděla, že oproti konkurenčním granátometům by měl mít SSW40 výhodu snadné manipulace, velkého dostřelu a vysoké přesnosti.

Používat by měl různé druhy munice. Nabíjení by se mělo řešit zásobníkem podobně jako u útočných pušek. Granátomet má střílet standardními granáty ráže 40 milimetrů NATO 40×46 mm LV (Low Velocity). V této standardní velikosti existuje tříštivá a tříštivo-průbojná, kouřová, osvětlovací a další munice. Tou základní je explozivní střela s vysokou fragmentací výbušné hlavice, která je určena hlavně k ničení živé síly.

Druhou možností je využití protipancéřových granátů, které by se daly využívat k likvidaci slabě a středně obrněných vozidel. K dispozici jsou ale i granáty, jež lze použít k vylamování dveří. Dalším typem jsou šokové zvukové, osvětlovací nebo kouřové střely, pro výcvik existuje i cvičné střelivo. Granátomet SSW40 podle údajů z výstavy ale dokáže používat všechny typy nízkorychlostních granátů odpovídající ráže a bude moci odpalovat i středněrychlostní granáty, které vyvíjí právě společnost Rheinmetall.

Jde o kategorii granátů 40×51 mm Medium Velocity (MV). Bude ve verzi tříštivého granátu s nárazovou rozbuškou, tříštivého granátu s iniciací v nastavené výšce nad terénem. Zkouškami již prošly protipancéřové, ženijní, osvětlovací, světelně-zvukové šokové a další granáty této kategorie. 

Charakteristickým znakem řady MV je zvýšená počáteční rychlost. Díky tomu je zajištěn let po nižší trajektorii, což zjednodušuje míření. Předpokládá se, že s těmito granáty bude mít SSW40 schopnost zasažení cíle až do vzdálenosti 900 metrů, a to s velmi vysokou přesností. Tu zajistí speciální zaměřovací zařízení, kterým je granátomet vybavený.

Granátomet bude vhodný pro městský boj

Nová zbraň by podle společnosti měla zvyšovat palebnou sílu malých jednotek. Vhodná by byla například v městském boji nebo při různých asymetrických konfliktech. Dokázala by si poradit například s nepřítelem, který je v úkrytu před přímou střelbou, a zároveň by ale jednotce mohla umožnit boj s obrněnými vozidly. Hmotnost systému bude zřejmě nižší než u ručních raketometů a současně by měl umožnit opakovanou a rychlou střelbu na vybraný cíl.

I když pořád není jasné, zda je zbraň automatická nebo poloautomatická. A také je třeba připomenout, že SSW40 je samostatná zbraň a vzhledem k velké hmotnosti granátometu a munice její střelec nebude moci nosit běžnou zbraň a větší zásobu střeliva, což pochopitelně ovlivní schopnosti jednotky, ve které bude zařazen. Také logistika, hlavně co se týká zásobování jednotky střelivem v poli, bude určitě složitější.

Většina granátometů se zásobníkem má mnohem rozměrnější a hmotnější konstrukci a používají se na pevných stanovištích, nebo bývají přidělané na vozidla, protože kvůli vysoké hmotnosti nejsou přenosné. Výjimkou je třeba americký granátomet M32A1 od společnosti Milkor. Ten se ale konstrukcí zásadně liší, protože má zásobník revolverového typu. I jeho maximální dostřel je nižší než u nově představené zbraně.

Jak se vám nový granátomet s odnímatelným zásobníkem líbí?

Zdroj: TheDrive, MilitaryLeak

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články