HK 416 je velmi kvalitní zbraň, která slouží v mnoha armádách. Je oblíbená především u speciálních jednotek

Německé zbraně patřily vždy k tomu nejkvalitnějšímu, co se dalo na trhu sehnat. Pokud se zkombinuje německá kvalita s osvědčeným designem, výsledek potěší.

i Zdroj fotografie: Derek Mustard / Public Domain
                   

Když si v roce 2011 SEAL Team Six šel pro Usámu bin Ládina, vůdce Al-Káidy, nacházejícího se v Pákistánu, neměli jeho členové v rukou americké zbraně. Drželi útočné pušky vypadající částečně jako americká karabina M4, z níž také vycházejí, laikům se někdy i pletou. Tyto zbraně však byly vyrobeny v Německu firmou Heckler & Koch a jejich jméno je HK416.

Bylo potřeba najít zbraň pro speciály

Tato zbraň vznikla ve spolupráci s americkou armádou. Členové některých jejích speciálních jednotek používali jiný produkt německé zbrojovky, kterou je samopal MP5. Ten ale využívá pistolové střelivo 9×19 milimetrů, a to je příliš nevýkonné pro boj mimo uzavřené prostory. Naopak americké karabiny M4, byť s náboji 5,56×45 milimetrů, byly pro speciální jednotky moc rozměrné.

iZdroj fotografie: Dutch Ministry of Defence
Nizozemští speciálové s HK416

Německá společnost převzala při vývoji nové zbraně některé věci z M4, například spodní rám, a ponechala používané střelivo. Avšak naplno využila výsledky vývoje pušky G36. Zbraň HK 416 pracuje při automatické palbě též na principu odběru plynů, na rozdíl od M4 však tyto spaliny na závěr nepůsobí přímo, ale síla se přenáší prostřednictvím pístu s krátkým zdvihem. To mimořádně snížilo poruchovost zbraně a zvýšilo její životnost.

Například během továrních zkoušek bylo z HK416 bez jediného problému v automatickém režimu vypáleno 10 tisíc ran. Puška má i další výhody, jednou z nich je teleskopická pažba se šesti nastaveními. Dále je vybavena unikátním předpažbím se čtyřmi kolejnicemi na uchycení doplňků, jako je laserový zaměřovač, svítilna, granátomet a řada dalších.

Puška má variabilní délku díky vyměnitelným hlavním

Současná asi nejrozšířenější varianta A5 se dodává ve čtyřech délkách hlavní. Nejmenší je subkompakt s délkou 279 milimetrů, karabina má hlaveň dlouhou 368 milimetrů, klasická puška 419 milimetrů a puška pro přesnou střelbu 508 milimetrů. Existuje ale i speciální verze s hlavní dlouhou jen 228 milimetrů.

iZdroj fotografie: Uživatel PRT Meymaneh / Creative Commons / CC BY
Norský voják s HK416

Hmotnost zbraně je 3,12 až 3,85 kilogramu bez plného zásobníku. Je možné použít zásobníky na 10, 20 a 30 nábojů STANAG, ale existuje i speciální zásobník na 100 ran. Efektivní dostřel se liší podle délky hlavně od 300 do 800 metrů. Rychlost střelby je 850 ran za minutu.

Puška se vyrábí od roku 2004 a našla uplatnění v mnoha speciálních armádních či policejních jednotkách po celém světě. Jejím největším úspěchem je Francie, kde si ji v roce 2017 armáda vybrala jako standardní zbraň, a postupně jimi nahrazuje pušky FAMAS. Standardní zbraní se stala i v Norsku. Její úspěch podnítil zájem i v civilním sektoru, takže se nakonec dostala i v poloautomatické variantě na civilní trh. Zvláště ve Spojených státech má velký obchodní úspěch.

Jak obstojí HK416 ve srovnání s M4 nebo českým BREN 2?

Zdroj: WeAreTheMighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články